Yatırım yapmaya başla!

ABD – Çin Arasındaki Gerilime Çözüm Bulunamaması Halinde Yeni Bir Ek Vergi Dalgası Geliyor!

Çin ile ABD liderleri Kasım ayında bir görüşme yapacak, Bu görüşmede iki ülke arasında ticaret savaşlarına yönelik bir çözüm getirilmezse, ABD'nin yeni bir gümrük vergisine hazırlandığı bildirildi.
ABD – Çin Arasındaki Gerilime Çözüm Bulunamaması Halinde Yeni Bir Ek Vergi Dalgası Geliyor!

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları tüm hızıyla sürerken, bu soruna çözüm getirilememesi halinde yeni bir ek gümrük vergisi dalgasının getirileceği öğrenildi. ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, önümüzdeki ay bir görüşme yapacaklar. Bu görüşmede iki ülke arasındaki sorunların çözümünde kayda değer bir yol alınamazsa, Çin’den ithal edilen tüm ürünlere Aralık ayı başlarında gümrük vergisi getirmeye hazırlandığı belirtildi. ABD’nin ek gümrük vergisi alacağı ürünlerin listesinin de şimdiden hazırlandığı öğrenidli.

ABD ve Çin devlet başkanları, Kasım ayının sonunda yapılacak olan G20 zirvesinde bir araya gelecekler.

Beyaz Saray’daki kaynaklardan elde edilen bilgiye göre; ABD’nin ek gümrük vergisi konusunda bir adım atabileceği ve çarkların bu yönde döndüğü ifade edildi. Çin ile yapılacak olan anlaşmanın son derece büyük olması gerektiğini söyleyen Trump, bunun sebebini Çin’in ABD’yi güçsüzleştirmesi olarak gösterdi.

Çin’in yeniden inşası konusunda gereken yardımı gösterdiklerini dile getiren Trump, iki ülke arasında aylardır devam eden ticaret savaşlarını kazanacaklarını dile getirdi. Şu anki durumda anlaşma yapmaktan memnun olacağını söyleyen Trump, Çin’in henüz buna hazır olmadığını, bir anlaşma olmaması halinde 267 milyar dolarlık ürüne ek vergi getirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yeni bir ek verginin yolda olduğu haberinin ardından ABD borsalarında düşüş gözlendi.

ABD borsalarında işlem gören teknoloji ve internet şirketlerinin hisse değerlerinde gerileme oldu. Baskı altında kalan endeksler %0,7 – 1,6 arasında değer kaybetti. Halihazırda Çin’den ithal 250 milyar dolar düzeyinde ürüne gümrük vergisi getiren Trump, daha önce yaptığı açıklamalarda da bu ülkenin geri kalan ihraç ürünlerine de ek gümrük vergisi getireceğini duyurmuştu.

Çin ise ABD’nin bu yaklaşımına 110 milyar dolarlık ürünle misillemede bulundu. ABD, Çin’in ticaret politikaları, teknoloji transferi ve endüstriyel teşvik politikalarında köklü değişikliklere gitmesini istiyor. Daha önce uygulanan vergi listesinde Çin sermayesi ve ara malları yer alıyordu. Geri kalan ürünlere getirilecek gümrük vergisinin ise cep telefonları, giyim, ayakkabı ve bilgisayar gibi ürünlere getirileceği öğrenildi.

ABD ile süren ticaret savaşlarından olumsuz etkilenen Çin otomotiv sektörünün, vergi indirimine gidebileceği öğrenildi.

Çin’in cansız olan otomotiv piyasasını canlandırmak için vergi indirimine gitmeyi planladığı belirtildi. Üreticilerin hisse senetleri, Çin’in büyümesinde giderek daha fazla payı olan sektöre ilişkin haberin ardından yükseliş kaydetti. Great Wall Motor Co. %6,9, Geely Automobile Holdings Ltd. %6 ve Guangzhou Automobile Group Co. &4.4 değer kazandı. Bu durumun iyi bir haber olduğunu söyleyen Bankhaus Metzler, piyasaların beklediği bir mesaj olduğunu belirtti. Söz konusu vergi indiriminin birkaç hafta içerisinde açıklanması halinde Sanford C. Bernstein & Co. analistlerinin notuna göre 2019 satış beklentileri 2 – 2.5 milyon birim artış kaydedebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum