Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Arasındaki Belirsizlik ve Küresel Ekonomik Yavaşlama Kazançları Düşürüyor

İki ülke arasındaki belirsizliğin baskısında kalan hisse senedi piyasalarından çıkışlar riski az varlıklara olan talebin artmasına neden oluyor. Ayrıntılar şöyle;
ABD ve Çin Arasındaki Belirsizlik ve Küresel Ekonomik Yavaşlama Kazançları Düşürüyor
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Pazartesi günü yükselişe geçti. Bu gelişme yatırımcıların küresel büyümenin hızıyla ilgili endişelerinden dolayı riskli varlıklardan kaçışlarına reaksiyon olarak gözlenebilir.

10 yıllık hazine kıymetlerinde gözlenen yükselişin ardından bugün %0.27 gerileme görülürken verim %2.737 seviyesinde gerçekleşti. Bilindiği üzere kıymetler hükümetin kısmi kapalılık süreci kaynaklı yönünü hisse senedi piyasalarından bulmaktaydı. 2 yıllık kıymetlerde ise %0.32 değer kaybeden getiri %2.583 seviyesinde gerçekleşti. 10 yıllıklarda 2,742 seviyesinde görülen 50 günlük hareketli ortalama, 2 yıllıklarda ise 2,590 seviyesinde.

Caterpillar Inc. bu yıl beklenenden daha düşük kar hedefleri belirledikten sonra, şirketin satışlarının %10’unu gerçekleştirdiği Çin ekonomisindeki yavaşlamanın makine üreticisinin üzerine negatif yansıdığı için hisse senetlerinde geri çekilmeler gözlendi. Hisse senedi CAT %9.13 kayıpla, 124,37 $’dan fiyatlandı. Analistler duyuruda, ticaret için daha çekişmeli bir ortamın küresel büyümenin hızını nasıl düşürdüğünü vurguladı.

Küreseller Arasındaki Gerilim Kazancı Etkiliyor

Kureseller Arasindaki Gerilim Kazanclari EtkiliyorABD ve Çin bir ticaret anlaşmasına varma konusunda görüşmelerde bulunuyorlar ancak iki tarafın ne kadar ilerleme kaydettiği belli değil. Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, geçen hafta iki tarafın birbirinden uzakta olduğunu düşünüyor. Seaport Global Holdings’in Genel Müdürü ve Hazine Ticaret Başkanı Thomas Di Galoma, “Şu anda her şey kazançla ilgili ve Çin ile olan ticaret durumuna bağlı olarak kazançlar çok iyi görünmüyor” dedi.

Yatırımcılar aynı zamanda Federal Reserve’in Çarşamba günü sona erecek toplantısına odaklanıyorlar, birçoğu politika yapıcılarının faiz artırma isteğini para politikasını çok sıkılaştırmanın ekonomik büyümeyi çok fazla engelleyebileceği endişeleriyle nasıl dengeleyecekleri konusunda ek bilgi edinmek.

CME Group verilerine göre, yatırımcıların Fed faiz oranı politikasını öngörülere dair yapılan yatırımlar için kullandıkları Fed fonları, bu yılki oran artış olasılığı bir ay öncesindeki %13’ten %23’e kadar gösteriliyor. Oranlardaki düşüş ise bir ay önceki %8’den düşerek Pazartesi gününde %4 idi.

Gelecek borç arzı dalgası, devlet tahvillerinde kazanımların artmasına yardımcı oldu. Pazartesi günkü hazine ihalesi, yatırımcılardan güçlü talep alan iki ve beş yıllık tahvillerin toplamı 82 milyar doları buldu. Hükümet ayrıca Salı günü 32 milyar dolarlık yedi yıllık menkul kıymeti satacak.

Hisse Senedi Endeksleri Düştü

Hisse Senedi Endeksleri DustuDow Jones %0.84, Nasdaq %1.11 ve S&P 500 %0.78 değer kaybetti. Riskli varlıklardan çekinen yatırımcı geçtiğimiz günlerde gözlenen sert primlenmeyi bir kaçış fırsatı olarak da değerlendiriyor. Daha az riskli varlıklara geçen yatırımcılar pozisyon tercihlerinde ABD-Çin arasındaki ticari görüşmeleri ve küresel ekonomik yavaşlamayı kaynak görüyor.

Vadeliler tarafında ise anlık verideDow 30 %0.10 primlenerek 24.499 puandan işlem görmekte. S&P 500 %0.01 ve Nasdaq %0.06 değer kaybı ile yataydan negatif bir ayrışma yönü ifade etmekte. Duruşun değişimi için ufak alımların yeterli olması ve pozitif bir görünümün oluşması açılacak spot hisse senedi piyasasında alıcılı bir girişe neden olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu