Yatırım yapmaya başla!

ABD ve Çin Ay Görevi için Birleşirken Rusya ile Uzay Ortaklığı Sona Eriyor

ABD ve Çin’in uzay ajanslarının bir araya gelerek Ay’ın keşfi için işbirliği yapmaları bekleniyor. Diğer taraftan Rusya ile uzay görevlerinde yol ayrımına gelindi.
ABD ve Çin Ay Görevi için Birleşirken Rusya ile Uzay Ortaklığı Sona Eriyor

Dünyanın önde gelen teknoloji devi ülkeleri, uzayın keşfedilmesi için güçlerini birleştirmekten kaçınmıyor. Son olarak ABD ve Çin’in Ay’ın keşfedilmesi konusunda ortak çalışacakları konuşuluyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Çin, Ay’ın karanlık yüzüne ilk kez iniş gerçekleştirmiş ve tarihe geçmişti.

NASA yöneticilerinden Thomas Zurbuchen’in yaptığı açıklama ile uzay ajansının Çin’in Ay’a gönderdiği Chang’e 4 aracının iniş detaylarının incelenmesi konusunda Çin ile temasta bulunduğunu ifade etti. Çin Ay Keşif Programı yetkililerinden Wu Yanhua ise NASA yöneticisinin yapmış olduğu bu açıklamayı doğrulayarak iki ülke arasındaki ortak çalışmayı duyurmuş oldu.

ABD ve Çin Bir Araya Geldi

ABD ve Çin Bir Araya Geldi

İki ülke teknoloji sektöründe karşılıklı yaptırımlar ile gündeme gelirken uzay araştırmaları konusunda bir araya gelmiş durumda. NASA, ABD uygusundan elde edilmiş bilgi paylaşırken Çin ise ABD’ye enlem, boylam ve aracın iniş saatiyle ilgili bilgi verdi. Çin’in Ay yüzeyine gerçekleştirdiği tarihi inişin gözlemlenmesi hedeflenirken işler beklenenden farklı şekidle gerçekleşti.

NASA açıklamasında “Birtakım nedenlerden dolayı NASA, LRO’nun yörüngesini inişi izleyebilmek için uygun konuma getiremedi. Ancak iniş sonrasının detaylarını incelemekten de geri kalmayı planlamıyor. Bir uzay aracının inişi sırasında Ay’daki tozları nasıl dışarıya attığı konusunda toplanan bilgiler, gelecekteki görevlerde yardımcı olabilir” ifadelerine yer verdi. ABD ile Çin arasında bu gelişmeler yaşanırken diğer taraftan Rusya ile uzay projelerinde yol ayrımına gelindiği belirtiliyor.

Rusya ile Yollar Ayrılıyor

Rusya ile Yollar Ayrılıyor

Bilindiği üzere soğuk savaş döneminde iki ülke uzay araştırmaları yaparken orak çalışmalar yürütmüştü. İki güçlü devlet 1975’te Apollo ve Soyuz uzay araçlarının yörüngeye gönderilmesiyle beraber ortak çalışmalar yürütmeye başlamıştı. Ancak son yıllarda bu iki ülke uzay araştırmaları konusunda farklı yollardan yürüyeceği konuşulmaya başlandı.

Rusya’nın uzay aracı Soyuz’a NASA astronotları tarafından sabotaj düzenlendiği iddiası ABD ve Rusya arasındaki uzay ortaklığını kopma noktasına getirdi. NASA yetkilileri ise Rus yazılımlarında ve uygulamalarında meydana gelen sistematik düşüşlere dikkat çekiyor. İki tarafında birbirlerinden yana memnuniyetsizlikleri söz konusu. Önümüzdeki süreçte ABD ve Rusya arasındaki uzay ortaklığı nasıl şekillenecek bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum