Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Çin’in Mutabakatından Ayrıntılar Gelirken, Süreç Kırılganlık Yarışması Olabilir!

G-20'de ABD ile Çin'in 90 günlük ateşkes üzerinde anlaşması üzerine, ilk hamlenin karşılıklı olarak beklenmesi kırılganlık yarışması olarak gözlemlenebilir;
ABD ile Çin’in Mutabakatından Ayrıntılar Gelirken, Süreç Kırılganlık Yarışması Olabilir!

ABD ve Çin arasında hafta sonu mutabık kalınan ateşkes ayrıntıları belirsizdi. Çin bildirilerinden, Başkan Trump ve diğer yönetim yetkililerinin yaptığı yorumlardan sonra ayrıntılar hafif hafif belirmeye başlıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk defa Pekin’in müzakerelerin yapılmasına izin vermek için 90 günlük bir ateşkes anlaşması imzaladığını ilk kez kabul etti. İsimsiz bir sözcüye atfedilen açıklama, müzakerelerin “açık bir zaman çizelgesi ve yol haritası” na sahip olduğunu ve Çin’in bir mutabakat sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Trump’ın Tweet’leri Yorumlandı

Tweet'ler Ticari Faaliyetler Başlığında YorumlandıDiğer tarafta Başkan Trump’ın tweet’leri ve üst düzey yönetim yetkilileriyle yaptığı açıklamalar Pekin’in, Amerikan yapımı otomobillere yönelik tarifelerde bir indirime gitmesi ve bir miktar satın alma anlaşması da dahil olmak üzere tarım, enerji, sanayi ve diğer ürünler üzerinde ılımlı bir tavır alması gerektiği yönünde yorumlandı.

Ticaret Bakanlığı’nın beyanında tarımsal ve diğer ürünlerin satın alınmasından, ABD’nin otomobillerinin ithalatına yönelik tarife indirimlerinden, teknoloji transferleri ve ABD’nin gündeme getirdiği diğer yapısal konular hakkında müzakerelerden bahsetmediği belirtildi.

Bu Ürünler İçin Talep Muazzam

Talebi Yüksek Olan Ürünler GündemdeÇinli yetkililer, Çin’in Cumartesi günkü anlaşmanın bir parçası olarak ABD’nin tarım, soya fasulyesi ve doğal gaz gibi enerji ürünlerinin alımını hızlandıracağını öne sürdüler. Yine de, Çin’in alımlarının ne kadar olacağı ve Pekin’in cezai tarifeleri kaldıracağı ya da alıcılara indirimleri sunup sunmayacağı belirsiz görünüyor.

Pek çok Çinli iktisatçı ve akademisyen, Başkan Trump’ın ticaret stratejisini, Pekin’den ödünler çıkarmak için kafa karışıklığı yaratmaya çalıştığı yönünde yorumluyor.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Çin Merkez Bankası eski danışmanı Yu Yongding Çin hükümetinin bu konuda hazırlık yapması ancak taviz vermek için aceleci olunmaması gerektiğini belirtti.  Bu, kimin önce kırıldığını görmek için bir dayanıklılık yarışmasıdır.

Özet Olarak “Kırılganlık Yarışması!” Sonucu Çıkabilir

Bir Kırılganlık Yarışması Başlamış OlabilirAçıklamanın bu tarafından bakıldığında hafta sonu sağlanan mutabakat ve devamında iki ülkenin karşılıklı olarak uygulamaya başlayacağı olumlu süreçlerde taraflardan birinin adım atması bekleniyor.

Bu görüntü ile hangi tarafın daha kırılgan olup olmadığı gözlemlenebilir ve devamındaki süreçte kırılgan tarafın ateşkes sonunda daha da mağdur olabileceği sonuçlar gözlemlenebilir. Sonuç olarak özetlediğimizde bunu, kimin önce kırıldığını görmek için bir dayanıklılık yarışması olarak ele alabiliriz. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum