Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Birinci Aşama Anlaşmasının Piyasa Beklentilerinin Altında Kalabileceği Düşünülüyor

ABD ve Çin arasında birinci aşama ticaret anlaşması için tarihi gün gelip çatmışken, anlaşmanın piyasa beklentilerinin altında kalabileceği düşünülüyor.
ABD-Çin Birinci Aşama Anlaşmasının Piyasa Beklentilerinin Altında Kalabileceği Düşünülüyor

Pekin ve Washington’un uzun soluklu ticaret savaşının bugün imzalanacağı bildirilen birinci aşama anlaşma ile sakinlemesi bekleniyor. Piyasadaki yatırımcıların bugün imzalanacak anlaşmadan daha fazla detay beklentisi içinde bulunduğu biliniyor. Fakat anlaşmaya ilişkin yeni detayların sayısı oldukça az ve büyük bir bölümü de zaten biliniyor.

Anlaşma için kesin tarih verilmesiyle birlikte oluşan iyimser atmosferin Salı günü hisse senetleri üzerindeki etkileri hissedildi. ABD’nin üç temel endeksinden Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500’in hisse senetleri ABD Hazine Bakanı Mnuchin, ikinci aşama ticaret anlaşmasına kadar Çin’e yöneltilen tarifelerin geri çekilmeyeceğini bildirene kadar, son zamanların en yüksek seviyelerinden işlem gördü. Tarife açıklamalarının ardından yönünü düşüşe çevirdi.

Analistler tarafından gelen açıklama, ticaret anlaşmasının detaylarının bildirilmesiyle birlikte hisselerde oynaklık olabileceğini belirtmişlerdi.

Ticaret Anlaşması DetaylarıAyrıca taraflar arasında imzalanacak anlaşmanın haksız politikaları durdurmak için yeterli gelmemesi durumunda piyasaların bunu olumsuz karşılayabileceği aktarıldı. ABD-Çin ticaret anlaşmasının ikinci aşamasının 2020 Kasım’ında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden önce imzalanmasının beklenmediği ve bunun sürpriz olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Bugün Washington’da imzalanacak anlaşma kapsamında getirilen ek gümrük vergilerinin durdurulması ve %15 oranındaki bazı vergilerin de %15 seviyesine indirilmesi bekleniyor. Küresel piyasalar radarını ticaret cephesine odakladı ve buna bağlı olarak başlatan bilanço döneminde borsa ile hisselerde canlılıklar yaşanmaya başladı.

Şu anki belirsiz ortam, borsalarda pozitif fiyatlanmaya sınır duvarı getiriyor. Salı gününü karışık seyirle kapatan ABD hisse senetleri, yalnızca Dow Jones’ta görülen artışla ekside kapanmaktan kurtulmuştu. Veri akışının zayıf geçeceği Avrupa’da ise borsalar yatay seyretti. Bugün Almanya’da 2019’un dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme verileri izlenecek.

Ticaret anlaşmasının detaylarının netleşmemesi nedeniyle ve bunun yanında gümrük tarifelerinin belirsizliği Asya borsalarına ise satıcı ağırlıklı seyir getirdi. Piyasanın kapanmasına doğru Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi %0,5 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi %0,7 oranında geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum