Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Odağındaki Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Ağustos’ta %3,6’da Sabit Kaldı

FED’in yakın zamanda daralma politikası başlatacağına yönelik tahminler artarken kurum için önem taşıyan Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi raporu yayımlandı.
FED’in Odağındaki Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Ağustos’ta %3,6’da Sabit Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Ağustos 2021 dönemine ilişkin Çekirdek PCE Fiyat Endeksi verilerini yayımladı.

FED’in izlediği enflasyon göstergesi olan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Ağustos’ta yüzde 3,6’da sabit kaldı.

Beklenti yüzde 3,6’ya işaret ediyordu.

Temmuz’da yüzde 3,6 olmuştu.
Çekirdek PCE Fiyat Endeksi Ağustos
KAYNAK: BEA

Fed’in son dönemde iyice artan daralma sinyalinden ve faiz artırımı işaretlerinden sonra PCE Fiyat Endeksi’nde keskin bir düşüşün dolar rallisini durdurabileceği düşünülüyordu.

Aylık bazda Çekirdek PCE Fiyat Endeksi de aynı şekilde yüzde 0,3’te değişmeden kaldı. Aylık oran beklenenden yüksek gelse de çekirdek PCE enflasyonunun soğuma belirtileri gösterdiği ardışık üçüncü ayı işaretledi.

PCE Fiyat Endeksi Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 4,3 oldu. Hem aylık hem de yıllık bazda rakamlar beklentilerin hafifçe üzerinde gerçekleşti.

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) raporuna göre kişisel gelir Ağustos ayında 35,5 milyar dolar (yüzde 0,2) arttı. Harcanabilir kişisel gelir (DPI) 18,9 milyar dolar (yüzde 0,1) ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) 130.5 milyar dolar (yüzde 0,8) arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu