Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Bütçe Açığında Rekor Düşüş! Yarı Yarıya Azaldı

Dünyanın en büyük ekonomisinde bütçe açığı, tarihteki en büyük düşüşünü kaydetti. Hazine Bakanı Yellen, sonuçlarla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekti...
ABD Bütçe Açığında Rekor Düşüş! Yarı Yarıya Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin bütçe açığı, 2022 mali yılında tarihin en büyük düşüşünü kaydetti. Tarihsel olarak hala büyük olmasına rağmen bütçe açığı, 2021’deki 2,776 trilyon dolarlık açıkla karşılaştırıldığında 1,375 trilyon dolara geriledi.

Böylelikle Covid için yapılan iki yıllık büyük harcamaların ardından yarı yarıya azaldı. Çünkü ABD Kongresi pandemi ile mücadele etmek için büyük meblağlar harcarken önceki iki yılda açıklar arttı.

Bu arada 2021 mali yılında Biden yönetiminin ülkenin ciddi bir sağlık ve ekonomik krizden geçmesine yardımcı olduğunu söylediği 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma
Planı onaylandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de bugün yayımlanan bütçe açıklamasında açıktaki düşüşün aşılama çabaları ve Amerikan Kurtarma Planı tarafından yönlendirilen tarihi ekonomik toparlanmanın daha fazla kanıtını sağladığını savundu.

Yellen, sonuçların aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusun mali sağlığını güçlendirme taahhüdünü gösterdiğini de belirtti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre 2022 mali yılında toplam hükümet harcaması 6,27 trilyon dolar ve toplam gelir 4,90 trilyon dolar oldu. Bu da önceki mali yıla göre 1,40 trilyon dolar düşüşle bütçede 1,38 trilyon dolar açığın kaydedilmesine yol açtı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.