Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsaları Güne %2’ye Yakın Düşüşle Başladı!

ABD borsaları güne sert bir düşüşle başlangıç yaparken bu seviyenin %2 civarlarında gerileme olduğu öğrenildi.
ABD Borsaları Güne %2’ye Yakın Düşüşle Başladı!
Yorum

Küresel piyasalar ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimiyle sarsılırken, bugün ABD’nin 10 yıllık hazine bonoları 2016’nın Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini görmüştü. 10 yıllıklardaki söz konusu bu gerileme yine ticaret gerilimi ve küresel büyüme endişeleri etkileriyle meydana gelmişti.

TSİ 14:00’a yakın 10 yıllık hazine bonosunun faizi %1,6584’e düşerken, 30 yıllıkların getirisi ise %2,1808 seviyesine gerileme kaydetmişti. Bugün küresel tahvil faizlerindeki düşüş, yavaşlayan küresel ekonomi endişelerini işaret etti ve ABD borsaları güne sert bir düşüşle başladı.

ABD borsalarındaki Dow Jones Sanayi Endeksi 52.1 düştü. S&P 500 Endeksi ise %1.7 ve Nasdaq Bileşik Endeksi de %1.5 geriledi.

ABD Borsaları GerilediBugün meydana gelen düşüşler baz alındığında Dow Jones ve S&P 500’ün aylık kayıplarının %4.5’in üzerinde olduğu tespit edildi. Nasdaq’ın ise bu ay %5.4 oranında düştüğü görüldü.

Ayrıca ABD ve Çin ticaret savaşındaki yükselen tansiyon yatırımcıları altın gibi güvenli yatırım araçlarına yönlendirirken, ons altın bugün son 6 yılın zirvesine çıkmıştı. Öte yandan tahviller üzerindeki iştah artışına İngiltere ve Almanya’da da rastlandı.

ABD ve Çin arasındaki kavgadan etkilenen çoğu yatırımcı, geçtiğimiz haftadan bu yana ABD develet tahvili gibi daha güvenli varlıklara yöneliyor.

Yatırımcılar ABD ve Çin Arasındaki Kavgadan EtkilendiABD ve Çin’in karşılıklı olarak yaptırım açıklaması yapması ve Çin yuanının dolara karşı son 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesi haftanın önemli gündem olayları olmuş ve Wall Street’te adeta büyük şok yaratmıştı. ABD Hazine Bakanlığı’nın Çin’i para birimini manipüle etmekle suçlarken ticaret savaşı endişeleri iyice artmış ve bu da endekslerde %3 üzerinde kayba sebep olmuştu.

Dün, Çin Merkez Bankası’nın yuanı dengelemek amacıyla aldığı önlem sonrasında ABD borsaları az da olsa rahat bir nefes almıştı. Ayrıca Pekin, Çin yuanı için her gün bir orta nokta belirliyor ve %2 gibi dar bir banda izin veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu