Yatırım yapmaya başla!

ABD Borsalarındaki Düşüşle S&P 500 2019’un En Kötü Haftalık Performansını Sergiledi!

Ticaret savaşı gelişmelerinin etkisiyle ABD borsaları bu hafta düşerken, S&P 500 Endeksi 2019 yılı içindeki en kötü haftalık performansını kaydetti.
ABD Borsalarındaki Düşüşle S&P 500 2019’un En Kötü Haftalık Performansını Sergiledi!

Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe ek gümrük vergisi uygulayacağını açıklaması ticaret savaşındaki ortamın yeniden kızışmasına sebep olmuş ve bu da tüm küresel piyasaları etkilemekle birlikte ABD borsalarına da düşüşe yol açmıştı.

Trump’ın bu kararının ardından Pekin’den misilleme tehdidiyle yanıt gecikmemişti. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından gelen açıklamada 1 Eylül’de başlatılacak olan söz konusu ek verginin Trump ve Çin Lideri Xi Jinping arasındaki uzlaşmanın “ciddi anlamda ihlali” olduğu belirtilmişti.

Bu gelişmelerin etkisiyle dolar Japon yeni karşısında değer kaybetmişti. Yeniden alevlenen ticaret savaşı ayrıca S&P 500 Endeksi’ne 2019 yılının en kötü haftalık performansını getirdi.

Yeniden Alevlenen Ticaret Savaşı En Kötü Haftalık Performansı GetirdiDün Dow Jones Sanayi Endeksi gün içinde 334 puanlık düşüşün ardından yeniden 98.41 puan düştü ve 26,485.01 puan ile günü kapatmıştı. Söz konusu endeks %0,7 oranındaki düşüşle 2,932.05 puan olarak kaydedildi. Nasdaq Endeksi ise %1,3 düştü ve 8,004.07 puan ile kapanış yaptı.

Ticaret savaşının bu hafta yeniden gündeme gelmesi hisse senetlerinde olumsuz etkiler yarattı. Haftalık bazda bakıldığında S&P 500 Endeksi bu hafta %3,1 gerilerken Nasdaq Endeksi’nde %3,9 gerileme görüldü. Kaydedilen bu rakamlar 2019 yılı içindeki en kötü haftalık performansları gösterdi.

%2,6 oranındaki düşüşle Dow Jones Endeksi 2019 yılının ikinci en kötü haftalık performansını kaydetti.

Dow Jones Endeksi 2019 Yılının En Kötü Haftalık Performansını KaydettiÖnceki günlerde ünlü fon yöneticisi Mark Mobius, Trump’ın 2020 seçimlerini kazanamaması durumunda ABD borsalarının karmakarışık bir hal alacağını öne sürmüştü. Mobius, ülke ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmede ABD pazarlarının Trump politikaları nedeniyle kısmen yükseliş kaydettiğini söylemişti.

S&p 500 Endeksi ve Dow Jones Sanayi Ortalaması Trump’ın göreve başladığı yıl olan 2017’den beri %30’dan fazla artış kaydetti. Nasdaq Endeksi’nde ise o tarihten bu yana %45 seviyelerinde değer artışı görüldü. Fakat Mobius’a göre gelecek yıl Trump cumhurbaşkanı olamazsa piyasadaki bu iyimserlik yok olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum