Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Borç Tavanı ve Bütçe Anlaşması Finale Yakın!

Beyaz Saray ve Demokrat Kongre üyelerinin, ABD borç tavanını iki yıllığına artıracak bir bütçe anlaşmasına yaklaştığı söylendi. İşte detaylar;
ABD Borç Tavanı ve Bütçe Anlaşması Finale Yakın!
HABER GİRİŞ

ABD’nin borç tavanı sorunu uzun zamandır gündemi meşgul eden konular arasında. Hazine Bakanı Steven Mnuchin de geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada, borç limiti anlaşmasında ilerleme kaydedildiğini ve piyasaların endişelenmemesi gerektiğini söylemişti.

CNBC’ye konuşan bir kaynak da bugün Mnuchin’in açıklamalarını destekler nitelikte konuştu. Müzakerelere yakın olduğu söylenen kaynak, Beyaz Saray ve Demokrat Kongre üyelerinin, ABD borç tavanını iki yıllığına artıracak bir bütçe anlaşmasına yaklaştığını bildirdi.

ABD’nin borçlanma sınırına ulaşmasını engelleyecek ve hükümet finansmanının sona ermesini durduracak bir anlaşmanın finale yakın olduğu aktarıldı.

ABD Borç Tavanı 2 Yıl Askıya Alınacak Kaynak, geriye kalan tartışmaların teknik dil sorunları ile ilgili olduğunu da dile getirdi. Gelişen anlaşmanın borç tavanını 31 Temmuz 2021′e kadar askıya alacağı bilgisi de verildi. Milletvekilleri Ağustos ayındaki tatil döneminden önce anlaşmaya varmak için çalışırlarken gelen açıklamalar dikkat çekti. Nitekim Steven Mnuchin de daha önce ABD’nin parasının Eylül ayına kadar tükenebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Ek olarak, Kongre’nin 30 Eylül’e kadar bir harcama pusulası geçmemesi durumunda hükümet kapanacaktı.

ABD Borç Tavanı Anlaşması Finale Yakın!Temerrüde düşme küresel ekonomi ve finansal piyasalar üzerinde etki yaratmanın yanı sıra ABD ekonomik büyümesini de kötü etkileyecekti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi de geçtiğimiz hafta verdiği demeçte, borç tavanı ve bütçe konusundaki anlaşmazlığın çözülmesi için yönetim ile Kongre’nin tatile çıkmasından önce anlaşmaya varmaya çalıştığını söylemişti. Pelosi, Kongre üyelerinin gerek borçlanma tavanının artırılması gerekse bütçe konusunda hızlı hareket etmelerini beklediğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Steven Mnuchin de aynı konular üzerinde durarak; “ABD hükümetini temerrüde düşme açısından tehlikeye atacak hiçbir şey yapmayacağımız konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Anlaşmaya varmak için çok çalıştıklarının üzerini çizen Hazine Bakanı, önünde sonunda amaçlarına ulaşacakları konusunda pazara güven vermeye çabalamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.