Yatırım yapmaya başla!

ABD, Boeing Etiyopya Kazasının Araştırma Sürecinde Tansiyonu Yükseltiyor

737 8-Max'ın karıştığı ikinci kazanın araştırma süreci devam ediyor. Araştırmada ABD'nin tansiyonu yükselttiği söylenirken, rapor bekleniyor.
ABD, Boeing Etiyopya Kazasının Araştırma Sürecinde Tansiyonu Yükseltiyor

Boeing gündemden düşmüyor. İkinci kazadan sonra her iki ülkeden insanlara göre, 10 Mart’ta Ababa kalkışından sonra burun kanamasıyla boğuşan Boeing Co. 737 MAX jet uçağının kazası ile ilgili olarak araştırmacılar, önümüzdeki günlerde bir rapor yayınlanmaya hazırlanırken; ABD ile Etiyopyalı yetkililer arasında gerginliğin tırmandığı söyleniyor.

ABD’li araştırmacılar, düşüncelerine konuya hakim insanların yorumlarına göre Etiyopyalı yetkililerin  Nairobi’ye uçmak için dakikalar süren ve Etiyopyalı Hava Yolları Uçağı 302’den elde edilen verileri sağlama konusunda yavaş olduğundan şikayetçi.

Amerikan hava güvenliği yetkilileri de, Etiyopyalılar arasında diğer araştırmacılara karşı tutumun uzak olduğunu düşündüklerini ve Etiyopyalıların ilgili çarpışma bilgilerine sıklıkla sınırlı erişim sağladığını söylüyor.

Rapor İki Kazayı Benzeştirebilir

Etiyopyalı Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Pazar günü yapılan yorum taleplerine cevap vermemişti. Soruşturmaya katılan Etiyopyalılar kendileri için, Amerikan’ın ön rapor üzerinde kontrol sağlama çabaları olarak gördükleri şeyleri aşağıladığı dikkat çekiyor.

Her iki tarafa göre de perde arkasındaki manevra, uluslararası araştırmacıların birlikte çalışmasını engellemekte.

Ayrıntılara yer verilen kişilere göre ön kaza raporunun, şu ana kadar analiz edilen verilerin Etiyopya kazasının, Endonezya’da beş aydan daha az bir süre önce düşen bir Lion Air 737 MAX uçağının kazasına önemli benzerliklere sahip olduğunu göstermesi bekleniyor. (Otomatik durak önleme sisteminin ve ilgili özelliklerin etkinleştirilmesi sorunu.)

Boeing’den Araştırma Sürecine Saygı Açıklaması

Boeing, eğitim sunma sürecinde MCAS olarak adlandırılan otomatikleştirilmiş özellik ile ilgili bir yazılım düzeltmesi ve geliştirmişti.

Açıkça, ABD yetkilileri bilgi paylaşımından memnuniyet duyduklarını belirtti. Geçtiğimiz Çarşamba günü, ABD’nin sondaya (araştırma) katılmasına öncülük eden Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu Başkanı Robert Sumwalt Senato alt komitesine, uzmanlarının ihtiyaç duydukları verileri aldıklarını söylemişti.

Pazar günü bir Boeing sözcüsü de şunları ifade etti “Etiyopya hükümetine büyük saygı duyuyoruz. Soruşturmaya taraf olarak, tüm uluslararası protokolleri takip ediyoruz ve tüm çalışmalarımızı ABD güvenlik kurulu aracılığıyla yürütüyoruz.”

Sıkı Kontroller Yapılıyor

Yine de, Etiyopyalı yetkililer sondadan itibaren, probu sıkı bir şekilde kontrol altına aldı. Kaydedicinin verilerini dikkatle korudular ve Boeing araştırmacılarının insanlara göre ön raporun yayınlanmasını etkileme ve hızlandırmaya yönelik çabaları olarak gördüklerini tekrar bastılar.

Boeing sözcüsü, şirketin araştırmacılarının ön raporu etkilemeye veya hızlandırmaya çalıştığının kesinlikle doğru olmadığını ifade etmişti. Güvenlik uzmanları ayrıca her iki ülkeden insanlara göre, belirli verilerin yorumlanması ve raporda sunulması konusunda da bilgi verdi.

Etiyopyalı yetkililer, kara kutulardan veri indiren Fransız havacılık kaza araştırma bürosu BEA’dan Etiyopyalı yetkililere iletilen veriden sonra bu bilgileri sunucularından kalıcı olarak silmelerini istedi. BEA ise talebin uygun olduğunu onayladı.

ABD’nin Her Araştırması Tansiyonu Yükseltiyor

Sık sık, ABD’li araştırmacıların rol oynadığı ABD dışında gerçekleşen havayolu kazaları, ABD hükümeti ve endüstri uzmanları ile probları yönlendiren yerel araştırmacılar arasında sürtünme ve doğrudan anlaşmazlıklara yol açmakta olduğuna şahit oluyoruz.

Etiyopya’da, gerginlik ülkenin sınırlı personeli tarafından ve probu izleyen endüstri ve güvenlik uzmanlarına göre büyük uçak kazalarını araştıran deneyimler tarafından daha da şiddetleniyor.

2010 Kazasında Hava Şartları Etkeni Kabul Edilmemişti

Addis Ababa’daki yetkililer, kendileri için Beyrut’tan kalktıktan kısa bir süre sonra Etiyopyalı Hava Yolları uçağının ölümcül 2010 kazasına ilişkin soruşturmanın da hala üzerinde duruyor.

Lübnan makamlarının önderliğindeki bu soruşturma, havayolunun pilotlarının uçağın yükselişi sırasında fırtınalı havaya yeterince tepki veremediğini öne çıkarmaktaydı. O zamanlarda Etiyopya, kazayı kötü hava koşullarına bağlayan soruşturmanın bulgularına katılmıyordu.

Etiyopya’nın sivil havacılık otoritesi şefi Albay Wosenyeleh Hunegnaw’ın 20 Mart tarihli bir röportajında, “Bu soruşturmayla sorumlu olan biziz.” dedi. Havayolunun mühendisleri, Etiyopya’nın ulaştırma bakanlığından yetkililere teknik destek sağlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum