Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, BlackRock’a Çin’deki Yatırımları Nedeniyle Soruşturma Açtı

ABD Temsilciler Meclisi, dünyanın önde gelen varlık yöneticisi BlackRock’u, Çin’deki yatırımları nedeniyle soruşturuyor.
ABD, BlackRock’a Çin’deki Yatırımları Nedeniyle Soruşturma Açtı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’un, ABD’nin kara listeye aldığı yaklaşık 50 Çinli şirkete yaptığı yatırımlar, ABD Temsilciler Meclisi’nin dikkatini çekti. Komite, Çinli şirketlerin Çin ordusunu destekledikleri veya insan hakları ihlalleri iddiaları nedeniyle kara listeye alındığını ilk incelemenin en büyük kara listelerden biri olan ABD Ticaret Bakanlığı Varlık Listesi’ni içermediğini kaydetti.

Soruşturma kapsamında finans şirketi MSCI de Çin’deki yatırımlar nedeniyle araştırılıyor. MSCI yaptığı açıklamada, bilgi talebini incelediğini ve hiçbir ülkede yatırımlarıkolaylaştırmadığını söyledi. Endeksleme devi, “MSCI endeksleri, uluslararası yatırımcılara sunulan hisse senedi piyasalarının performansını ölçer ve yürürlükteki tüm ABD yasalarına uygundur” açıklamasını yaptı.

Geçen ay Meclis komitesi, dört ABD risk sermayesi şirketine Çinli yapay zeka, yarı iletken ve kuantum bilgisayar şirketlerine yaptıkları yatırımlarla ilgili mektuplar gönderdi. Komite, Çin’in bu tür teknolojileri askeri gelişme veya insan hakları ihlallerini sürdürmek için kullandığı iddialarına atıfta bulundu.

Her iki şirkete gönderilen mektuplarda, Amerikan sermayesinin yaptırım listesindeki Çinli kuruluşlara yönlendirilmesinin, ulusa güvenlik tehdidini artırdığına yer verildi. BlackRock’un beş fon genelinde bu tür Çinli şirketlere 429 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı bilgisi verildi.

Blackrock halihazırda 9 trilyon dolardan fazla varlığı yönetiyor ve bu alanda lider konumda. Şirket son günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF başvurusu ile adından söz ettirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.