Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

ABD, 66 Milyar Dolarlık Bayer – Monsanto Birleşmesine Yeşil Işık Yaktı!

Alman kimya ve ilaç devi Bayer’in ABD’li tohum ve tarım ilaçları üreticisi Monsanto’yu satın almasına yeşil ışık yakıldı. Ayrıntılar haberimizde;

Dün alınan bilgilere göre; Alman kimya ve ilaç devi Bayer ile tohum ve tarım ilaçları üreticisi Monsanto’nun birleşmesi için yeşil ışık yakıldı. The Wall Street Journal, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın 60 milyar doların üzerindeki satın almaya onay verdiğini açıkladı.

Buna göre; Bayer ile Monsanto anti tröst endişeleri hafifletmek için ek varlıklarını satmayı kabul etti. Diğer taraftan; konuyla yakından ilgili kaynaklardan alınan bilgiler ışığında duyurulan bu haber; çiftçilerin, çevrecilerin ve ekonomistlerin endişelerini yeniden yün güzüne çıkardı.

Tarım endüstrisindeki en büyük anlaşmalardan biri olarak gösterilen Monsanto – Bayer birleşmesi, tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

Tarım Endüstrisindeki Dev Anlaşma Monsanto – Bayer Zira ilk olarak 2016’da gündeme gelen Bayer’in Monsanto’yu satın almasına pek çok kişi karşı çıkıyor. Alman kimya ve ilaç devinin, tohum ve tarım ilaçları üreticisini satın almasın karşı çıkanların başında ise çiftçilerle çevreciler geliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde çevrecilerin Fransa’da Bayer binası önünde yaptıkları eylemle karşılaşmıştık.

Çevreciler söz konusu protestolarında; kamu sağlığı, çiftçiler ve biyolojik çeşitlilik için savaştıklarını belirtmiş, birleşmeyi kesinlikle istemediklerini dile getirmişlerdi.

 Monsanto – Bayer Birleşmesine Karşı Çıkılıyor Kısacası; tarım ilaçlarının, kimyasalların, genetiği değiştirilmiş tohumların Avrupa’ya girmesine karşı çıkan çevreciler, bu nedenlerle Monsanto ile Bayer birleşmesini onaylamıyorlar. Fakat 2016’dan bu yana AB Komisyonu’ndan onay bekleyen anlaşma, yapılan tüm eylemlere rağmen Mart’ta AB Komisyonu’nun iznini aldı.

Ayrıca genetiği değiştirilmiş ürünleri Avrupa’da yaygınlaştırmak isteyen Bayer’in, kendisini küresel gıda ihtiyacının karşılanması için yeni teknolojiler geliştirmekle savunduğunu da biliyoruz.

Genetiği Değiştirilmiş Tohum Üreten Monsanto Avrupa'da İstenmiyor Çünkü Bayer; dünya nüfusunun 2050’ye kadar üçte bir oranında artacağını (10 milyar kişi) ve gıda ihtiyacının karşılanması için yeni teknolojilerin bir gereklilik olduğunu öne sürüyor.

Şirket CEO’su Werner Baumann da aynı fikirle bu birleşmenin müşteriler, hissedarlar, çalışanlar ve toplum için yararlı olacağını iddia ediyor. Fakat ne çiftçiler ne de çevreciler Bayer’le aynı fikirde değil. Bakalım, ilerleyen zamanlarda birleşme nasıl sonuçlar doğuracak?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle