Yatırım yapmaya başla!

ABD Batarya Sorunu Yaşayan MacBook Modellerinin Uçaklara Alınmasını Yasakladı

Amerikan Federal Havacılık Dairesi, batarya sorunu ile gündeme gelen 15 inç MacBook Pro modellerinin uçaklarda taşınmasını yasaklama kararı aldı.
ABD Batarya Sorunu Yaşayan MacBook Modellerinin Uçaklara Alınmasını Yasakladı

Apple kişisel bilgisayar pazarında MacBook ürünleri ile piyasada büyük yere sahip. Şirket minimal tasarım ve kendi işletim sistemine yer verdiği MacBook Pro ve MacBook Air ürünleri ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Ancak son yıllarda MacBook modelleri çeşitli donanımsal sorunlar ile gündeme geliyor. Bilindiği üzere ilk olarak klavye sorunu baş gösteren Macbook ürünleri daha sonra ise bataryalarında yaşadığı sorun ile adından söz ettirdi.

Şirket kullanıcıların mağduriyetini gidermek adına ücretsiz değişim programları hayata geçirilmişti. Geçtiğimiz aylarda batarya sorunu yaşadığı ortaya çıkan MacBook Pro modelleri için Apple tarafından ücretsiz değişim programı başlatılmıştı.

Yaşanan sorun 15 inç MacBook Pro modellerine özgü ve milyonlarca kullanıcıyı doğrudan etkilemişti. Apple’a bu sorunla ilgili bir kötü haber de Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nden geldi. Batarya sorunu ile gündeme gelen MacBook Pro modellerinin uçaklarda taşınması yasaklandı.

MacBook Pro’lara ABD’den Uçuş Yasağı

MacBook Pro’lara ABD’den Uçuş Yasağı

MacBook modellerinin en çok kullanıldığı ülkelerin başında hiç kuşkusuz ABD geliyor. Ancak ülkedeki MacBook kullanıcılarının bir kısmının canını sıkacak bir karar alındı. Amerikan Federal Havacılık Dairesi, batarya sorunu yaşadığı tespit edilen ve değişim programı başlatılan 15 inç MacBook Pro modellerinin uçaklara alınmasının yasaklandığını duyurdu. FAA tarafından yapılan açıklamada söz konusu ürünlerin bataryalarının yangın riski taşıdığını ve kararın bu yüzden alındığı belirtildi.

FAA’nın almış olduğu bu karar sonrası ülkedeki hava yolu şirketleri de harekete geçti. Uçaklara binecek olan yolcularda söz konusu MacBook Pro ürünlerinin olup olmadığı kontrol ediliyor. Hatta bazı şirketler bu ürünlerin bataryalarının değiştirildiğine dair yolculardan belge talep ediyor. Apple tarafından bataryaları değiştirilmiş olan MacBook Pro modelleri uçaklara alınabiliyor. Ancak halen değişimi yapılmamış çok sayıda ürün mevcut ve bunlar uçuşa yasaklanmış durumda.

ABD’ye Gidecekler Dikkatli Olmalı

ABD’ye Gidecekler Dikkatli Olmalı

FAA tarafından alınan bu karar sonrası ülkemizdeki hava yolu şirketlerinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ancak Türkiye’den ABD’ye seyahat eden ve 15 inç MacBook Pro modeline sahip kullanıcıların ülkeye girişlerde dikkatli olmaları gerekiyor. Uzmanlar FAA tarafından alınan karar sonrası ABD’ye yolculuk yapacak ya da Türkiye’ye dönüş yapacak kişilerin hava yolu şirketleri ile temasa geçmesi gerektiğini söylüyor.

Federal Havacılık İdaresi’nin kararı gereği bataryaları riskli olarak değerlendirilen MacBook Pro ürünleri uçakların kabinine ve bagaj bölümlerine alınmıyor. Apple son yıllarda MacBook ürünlerine yaşadığı sorunlar ile dünya gündeminde büyük yer tuttu. Uygulanan bu yasaklar şirketin imajını olumsuz yönde etkiler mi bilinmez. Ancak büyük yankı uyandırdığı ve tüm çevrelerin dikkatini çektiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum