Yatırım yapmaya başla!

ABD Baskısı Altındaki TikTok Davayı Resmi Olarak Açtı

ABD’nin kapatmak adına harekete geçtiği TikTok, Trump hükümetine karşı dava açtığını duyurdu.
ABD Baskısı Altındaki TikTok Davayı Resmi Olarak Açtı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, kullanıcı sayısını hızla artırıyor ve her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Çin merkezli Bytedance tarafından geliştirilen uygulama geçtiğimiz yıldan bu yana ABD hükümetinin incelemesi altında. Trump yönetimi geçtiğimiz günlerde bir kararname imzaladı ve bu kararnameye göre sosyal medya uygulaması ulusal güvenlik tehdidi nedeniyle 90 gün içerisinde erişime kapatılacak.

ABD yönetimi TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ediyor. Sosyal medya devi bu iddiaları reddetse de yaptırımdan kurtulamadı. Alınan karar gereği platformun ABD operasyonlarının bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde önümüzdeki günlerde uygulamanın ABD’de erişime kapatılması söz konusu olacak. Geçtiğimiz günlerde Bytedance bu karara karşı dava açacağını duyurmuştu. Şirket o davayı resmi olarak açtığını duyurdu.

TikTok Beklenen Davayı Açtı

TikTok Beklenen Davayı Açtı

ABD’nin TikTok’u kapatmaya yönelik kararnamenin ardından sosyal medya devi bu duruma itiraz etmek adına dava açtığını açıkladı. Şirket açıklamasında hükümetin güvenlik endişelerine karşı attığı adımların görmezden gelindiğini belirtiyor. Trump yönetiminin endişelerine katılmadıklarını ancak iyi niyetleri ile gerekli adımları attıklarını ifade eden şirket, ABD’deki kullanıcıları veri güvenliği için olağanüstü önlemler aldıklarını açıkladı.

Açıklamada ayrıca TikTok’daki kullanıcı verilerinin Bytedance’ın diğer ürünlerinden ayrıştırılması adına özel bir yazılım bariyeri geliştirildiği belirtildi. TikTok’a göre Trump yönetimi yargı sürecini görmezden gelerek bir karar çıkarttı ve alışılmadık olağanüstü tehditler öne sürdü. Hükümetin çıkarttığı kararın telekomünikasyon şirketlerine yönelik olduğunun altını çizen Bytedance, Tiktok’un bu kategoride değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, “Açık olmak gerekirse, yapıcı diyaloğu davaya tercih ediyoruz. Ancak, yürütme emri ABD operasyonlarımıza bir yasak getirme tehdidiyle 10 bin Amerikan çalışanın işini tehlikeye atıyor ve özellikle salgın sırasında hayati önem taşıyan eğlence, bağlantı ve meşru geçim için bu uygulamaya başvuran milyonlarca Amerikalıya onarılamaz şekilde zarar veriyor. Başka seçeneğimiz kalmadı” ifadelerine yer verildi.

TikTok’u Satın Almak İsteyen Şirketler Var

TikTok'u Satın Almak İsteyen Şirketler Var

Sosyal medya uygulamasının ABD operasyonlarını satın almak adına Microsoft, Oracle ve Twitter gibi devlerin görüşmeler yaptığı biliniyor. Bytedance’ın açtığı davadan ne gibi sonuçlar çıkar bilinmez ancak önümüzdeki günlerde konuyla ilgili somut gelişmelerin yaşanacağını söyleyebiliriz.

Hükümetin yasaklama aldığı bir diğer uygulama ise Çinli mesajlaşma platformu WeChat oldu. Geçtiğimiz günlerde bir grup WeChat kullanıcısının da ABD’ye karşı dava açacağı gündeme gelmişti. WeChat’in ABD’deki kullanıcı sayısının 1.5 milyondan fazla olduğu belirtiliyor. Trump yönetimi WeChat’in de TikTok gibi kullanıcıların verilerini sızdırdığını ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum