George Washington’dan Donald Trump’a ABD Başkanları ve Favori İçkileri

Yer aldıkları taraf ya da yönetim şekilleri değişse de ABD başkanlarının hemen hepsinin ortak bir yönü var. O da alkole olan düşkünlükleri:

Hangi ABD başkanının hangi içkiyi sevdiğini yazar Mark Will-Weber’dan daha iyi kimse bilemez. Ya da bilemezdi, diyeyim. Çünkü Will-Weber kitabında, geçmişten günümüze her bir Amerika başkanının favori içkisinin ne olduğundan detaylıca bahsetmiş.

“Onlar da bizimle aynı nedenlerden dolayı içiyorlar.” diyen Will-Weber, bazen işlerinin bir parçası olarak bazen de sadece kötü hissettikleri için alkol aldıklarını belirtmiş. Gelin, biz de ABD’nin ilk başkanı George Washington’dan başlayarak, günümüz lideri Donald Trump’a varana kadar gelmiş geçmiş bütün başkanların favori içkileri nelermiş, birlikte inceleyelim.

Nisan 1789’dan Mart 1797’ye kadar başkanlık koltuğunda oturan ve kendisine ait bir viski imalathanesi olan George Washington’un favori içkisi viskiymiş ama nadiren içermiş.
1
John Adams ise güne bir bardak elma şarabıyla başlarmış. Siyah bira ve rom da sevdiği içkiler arasındaymış!
2
Thomas Jefferson şarap için o kadar çok para harcamış ki bu, onun finansal açıdan çökmesine epey katkı sağlamış.
3
Favori içkisi şampanya olan James Madison, onu çok sevmesine rağmen: “abartmadan içildiğinde en lezzetli içki olsa da birkaç kadehi geçince ertesi gün baş ağrısına sebep oluyor” demiş.
4
James Monroe da şampanyasever başkanlar arasında! Hatta başkanlık sarayına 1.200 şişe şampanya tahsis edildiğinde bu küçük bir skandalın çıkmasına yol açmış.
5
Madeira şarabı seven John Quincy Adams gözleri kapalı olarak 14 farklı çeşit Maderia tattığı ve 11 tanesini doğru bildiği söyleniyor.
6
Andrew Jackson da iyi bir viski içicisi olarak belirtiliyor.
7
Martin van Vuren o kadar çok içki içermiş ki zamanla “Blue Whiskey Van” takma adıyla anılır olmuş.
8
William Henry Harrison da John Adams gibi genellikle elma şarabı içermiş.
9
Will-Weber, ABD’nin 10. Başkanı John Tyler’ın da bir şampanya müdavimi olduğunu belirtmiş.
10
James K. Polk ise aşırıya kaçmadan şarap, şampanya ve brendi tüketirmiş.
11
Favori içkisi viski olan Zachary Taylor, Amerika – Meksika savaşı sırasında onu ziyarete gelen Whig Partisi üyelerine “saçmalamayı bırakıp, viskinizi için” demiş.
12
Millard Fillmore da Madeira şarabını tercih eden ama çok fazla içmeyenlerden ABD başkanlarından.
13
En çok içen ABD başkanı olarak da anılan Franklin Pierce, 65 yaşında siroz nedeniyle hayatını kaybetmiş. Ve söylenene göre “eski bir başkan içmekten başka ne yapabilir ki” demiş.
14
James Buchanan’ın arkadaşlarından biri “onun şimdiye kadar içtiği Madeira şarabı ve sherry, eski bir mahzeni doldurur da taşırırdı” demiş.
15
ABD’nin 16. başkanı Abraham Lincoln ise neredeyse hiç içmezmiş
16

Favori içkisi viski olan Andrew Johnson; Lincoln’un başkan yardımcılığı törenindeyken o kadar sarhoşmuş ki onu sahneden indirmek zorunda kalmışlar.
17
Şampanya içicisi Ulysses S. Grant’ın da Beyaz Saray’daki ofisinde binlerce dolarlık içki harcaması yaptığı söyleniyor.
18
Ruherford B. Hayes de hemen hemen hiç alkol tüketmeyen başkanlardan. Zaten o Beyaz Saray’da alkolü yasaklamasıyla ünlenmiştir.
19
James Garfield ise yalnızca bira içermiş.
20
Söylenen o ki alkol karşıtı hareketi savunucularından biri, Chester A. Arthur'u Beyaz Saray’da içki içmemesi için uyarsa da sert bir tepkiyle karşılaşmış.
21
Favori içkisi bira olan Grover Cleveland, birkaç politikacı arkadaşıyla birlikte günde 4 bardaktan daha fazla içmeyeceğine dair yemin etmiş. Ama zamanla daha büyük bardaklarda içmeye başlamış.
22
Benjamin Harrison ise alkolü şeytanın işi olarak görüp, daha çok tanrıya yönelenlerdenmiş.
23
Sırayı bozmamak adına seçimi kaybettikten sonra yeniden başkanlığa gelen tek kişi olan Cleveland’a bir kez daha yer veriyoruz.
24
1896 yılında başkanlık seçimleri için özel olarak hazırlanan içkiye McKinley’s Delight adı verilmiş. Sert bir içki olan karışımda; viski, vermut, kiraz kanyağı ve apsent varmış.
25
Teddy Roosevelt ise Beyaz Saray’ın bahçesindeki taze naneleri kullanarak kendi özel alkollü içeceğini hazırlarmış.
26
Cüssesine bakıldığında çok içiyormuş gibi duran William Howard Taft da pek alkol tüketmeyenlerden. Özellikle de Beyaz Saray’dayken ve kilo vermeye çalışırken alkolden kaçınan politikacı, nadiren şampanya içermiş.
27
Viskiyi fazlasıyla seven Woodrow Wilson’un kampanya sloganının ilham kaynağı bile bu alkollü içkiymiş. Evet, “Wilson! That’s All” yirminci yüzyılın ünlü viski markalarından birinin adıymış.
28
Ülkede alkollü içeceklerin tüketiminin ve satışının yasak olduğu dönemde başkanlık yapmasına rağmen Warren G. Harding her daim golf çantasında bir viski şişesi bulundururmuş.
29
Sessizliğiyle ünlü olan başkan Calvin Coolidge ise nadiren içer ve genellikle Tokaji şarabını tercih edermiş.
30
Tarihin en büyük gangsteri Al Capone ile iyi ilişkileriyle de tanınan Herbert Hoover'ın etkileyici bir şarap koleksiyonu varmış. Ve 80 yaşında zatürreden dolayı acı çekerken istediği tek şey güzel bir martiniymiş.
31
Kokteylleriyle hatırlanan Franklin D. Roosevelt en çok da cinle hazırlanan martinileri tercih edermiş.
32

Harry Truman; amaro, şeker, viski ya da bourbonla hazırlanan Old Fashioned isimli kokteyl, favori içkisiymiş. Sabah kalktığında günlük yürüyüşünden önce bir kadeh bourbon içermiş.
33
Fazla sigara içmesine bağlı olarak geçirdiği kalp krizleri nedeniyle çok fazla alkol tüketemeyen Eisenhower, tercihini İskoç viskisinden yana kullanırmış. Ve bazen doktorunun yasaklarını çiğneyerek bir kadeh sınırını aşarmış.
34
Suikast sonucu hayatını kaybeden genç başkan John F. Kennedy, farklı alkollü içecekler içse de genellikle zenginlerin alabildiği içkileri tercih edermiş. Daiquiri, Bloody Mary ve Heineken marka bira gibi.
35

LBJ de tercihini İskoç viskisinden yana kullananlardan. Ayrıca Johnson, Teksas’taki çiftliğinde alkollü bir şekilde araba kullanır ve hız yapmaktan keyif alırmış.
36
Chateau Lafite Rothschild üretimi pahalı şarapları tercih eden Nixon, misafirlerineyse pahalı şarap şişeleri içinde vasat sayılacak kırmızı şarap ikram ettirirmiş.
37
Temsilciler Meclisi’nde görev yaparken öğle yemeklerinde martini içen Gerald Ford, başkan olduktan sonra bu alışkanlığını bırakmak zorunda kalmış.
38
Jimmy Carter ise tedbirli bir şekilde içki içermiş. Kadeh kaldırmak zorunda olduğu zamanlarda ise çok küçük bardaklarda beyaz şarap alırmış.
39
California şarabı tercih eden Ronald Reagan, bazen de votka kokteyli içermiş.
40
Amerika’nın 41. Başkanı Bush ise bira ve votka martini de dahil olmak üzere her şeyden az az içiyormuş.
41
Oxford’da beraber öğrenim gördüğü bir arkadaşının söylediğine göre Clinton, sıklıkla elma şarabıyla birayı karıştırarak kendi içkisini hazırlarmış.
42
George Bush ise başkan olmadan yılar önce alkolü bırakma kararı almış.
43
Barack Obama’nın favorisi ise bira. Ayrıca kendisi Beyaz Saray’da ilk kez ev biracılığı yapan başkan olarak da hatırlanıyor.
44
Ve Amerika’nın şu andaki başkanı Donald Trump! Ünlü kişiliğin açıklamasına göre Trump hiçbir zaman içki içmemiş. Bunun nedenini ise kendisinden 8 yaş büyük olan ağabeyi Freddy’nin 42’sindeyken alkol yüzünden ölmesi olarak açıklamış.
45Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı