Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanı Trump 1994’ten Beri Yürürlükte Olan NAFTA’yı Kaldırıyor

ABD Başkanı Trump, ülke ekonomisine zarar verdiği ve kötü çağrışım uyandırdığı gerekçesiyle 1994 yılından bu yana yürürlükte olan NAFTA'yı kaldıracağını açıkladı.
ABD Başkanı Trump 1994’ten Beri Yürürlükte Olan NAFTA’yı Kaldırıyor

ABD’nin Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana aldığı kararlar ve yaptığı değişikliklerle kamunun tepkisini toplayan Donald Trump, şimdi de 1994 yılından bu yana yürürlükte olan ABD, Meksika ve Kanada arasında serbest ticarete imkan sağlayan NAFTA’yı kaldıracağını duyurdu.

Trump, daha önce de ülkesini Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’ndan, Paris İklim Anlaşması’ndan ve İran ile yapılan nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekmişti. ABD ile Meksika arasındaki yeni ticaret anlaşmasının Kasım ayında yapılacak olan ABD Kongre seçimleri öncesine denk gelmesi hem seçimler hem de anlaşma açısından oldukça önem arz ediyor.

Trump, dün yaptığı açıklamada şu an yürürlükte olan anlaşmayı kaldırıp yerine ABD-Meksika anlaşmasını koyacağını söyledi.

NAFTA’nın (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) kötü bir çağrışımı olduğunu söyleyen Donald Trump, ABD’ye yıllardır zarar verdiğini, bu nedenle Meksika ile yeni bir ticaret anlaşmasına vardıklarını belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada imzalanacak olan yeni anlaşmanın iki ülke arasındaki mal ticareti açığını düşüreceği, yurt dışına çıkan üretimi ve istihdamı ABD’ye geri getireceği, Amerikalı işçileri ve fikri mülkiyeti koruyacağı ifade edildi.

NAFTA’nın yürürlükte olduğu süre boyunca ABD’nin diğer ülkelerle olan toplam mal ticareti açığının 800 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Söz konusu anlaşma yapılmadan önce 115 milyar dolar olan bu verinin, geçen sene itibarıyla 800 milyar dolara yaklaştığı ifade edilirken, ABD’nin Meksika’ya olan mal ticareti dengesinin 1,6 milyar dolardan 70 milyar dolar açığa yükseldiği söylendi.

Trump’ın Mart ayında devreye soktuğu çelikte %25, alüminyumda %10 ek gümrük vergisi tarifesinin yeni anlaşma kapsamında henüz ortadan kalkmadığı bilinirken, Meksika Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo, bu konunun henüz çözülemediğini ve iki ülke arasındaki müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatında getirdiği ek gümrük vergilerini kaldırmaması tepki topladı.

ABD’nin Kanada, Avrupa Birliği ve Çin ile ticaret pazarlıklarına girmesi ve bunların başarıyla sonuçlanması halinde bile bu vergilerin kaldırılmayacağı ihtimalinin oluşması, Meksika’yı pazarlık masasına oturtan Trump’a tepki gösterilmesine neden oldu. Yapılan açıklamada; Meksika’da faaliyet gösteren Amerikalı enerji şirketlerinin Meksika hükümetiyle halihazırdaki sözleşmelerinini devam edeceği, bu firmaların NAFTA kapsamındaki haklarının korunacağı bildirildi.

Meksika ile ABD arasında yapılan yeni ticaret anlaşmasında en büyük değişikliklerin, otomotiv, tarım ve fikri mülkiyet alanlarında olduğu öğrenildi.

Yeni anlaşma kapsamında imal edilecek otomobillerde daha fazla yerli çelik, alüminyum ve parçalar kullanma zorunluluğu gelecek. Şu an yürürlükte olan NAFTA’da sıfır gümrük tarifesi kapsamında firmaların ürettikleri bir otomobilin değerinin en az %62,5’inin Kuzey Amerika ülkelerinde imal edilme şartı bulunuyor. Ancak yeni anlaşma ile bu oran %75’e yükseltiliyor.

Bunun yanında 24 yıllık NAFTA’nın yeni teknolojik gelişmelere ve inovasyonlara ayak uyduramadığı savunulduğundan, yeni anlaşma kapsamında bu alanlara da yeni zorunluluklar getiriliyor. Buna göre; fikri mülkiyette inovasyonu koruyacak ve ekonomik büyümeyi destekleyecek yüksek teknoloji alanlarına daha sıkı kurallar ve denetim getirilecek. Ek olarak iki ülkenin tarımsal biyoteknoloji alanında bilgi paylaşımı ve işbirliği yapması hedefleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum