Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanı Trump Türkiye ve İngiltere Harici Avrupa’dan Seyahatleri Durduklarını Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Corona virüsü nedeniyle Avrupa’dan yapılan seyahatleri kısıtladıklarını duyurdu. Bu ülkeler arasında Türkiye ve İngiltere yer almıyor.
ABD Başkanı Trump Türkiye ve İngiltere Harici Avrupa’dan Seyahatleri Durduklarını Açıkladı

Dünyanın dört bir yanında etkisini artırmaya devam eden Corona virüsüne karşı yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün itibarıyla Dünya Sağlık Örgütü, COVID-10 için pandemi tanımlamasını yaptı. Yani artık Corona virüsü dünyaya yayılmış bir küresel salgın olarak tanımlanıyor. Bu da alınan tüm önlemlerin seviyesinin artacağı anlamına geliyor. Bilindiği üzere Corona virüsü Çin dışında İtalya, Güney Kore, İran gibi ülkelerde de etkisini yoğun olarak gösteriyor.

Avrupa genelinde kısa sürede yayılan salgın ABD’yi de alarma geçirdi. ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’dan gelen seyahatleri kısıtladıklarını duyurdu. 13 Mart itibarıyla uygulamaya konacak kısıtlamanın 30 gün boyunca geçerli olacağı belirtildi. Çok sayıda Avrupa ülkesi bu durumdan etkilenirken, Türkiye ve İngiltere’nin bu kapsamın dışında kaldığı açıklandı. ABD daha önce Çin’e olan seyahatleri kısıtlaması ile gündeme gelmişti.

Trump’tan Kısıtlama Açıklaması

Trump’tan Kısıtlama Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nin önlem almada başarısız olduğunu belirtti ve halkın sağlığını korumak için seyahatleri kısıtlamak durumunda kaldıklarını söyledi. Ülkede görülen vakaların ise Avrupa’dan gelen kişiler aracılığı ile taşındığını ifade etti. Trump yaptığı konuşmada, “En üst düzeyde sağlık tedbirleri aldık. Virüsün yayıldığı ülkelere seyahat kısıtlaması getirdik” diyen Trump, “AB aynı tedbirleri almakta yetersiz kalmış ve Çin’e ulaşımı engellememiştir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Avrupa’ya yönelik seyahat yasağı koyduğu 26 ülke ise şu şekilde: “Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Holland, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.” Bu kısıtlamalardan ABD vatandaşlarının birinci derece yakınlarının muaf olacağının altı çizildi.

Başkan Trump açıklamasının devamında hastalığa yakalanan kişilerin yıllık vergi ödemelerinin erteleneceğini belirterek, “Bugün akıllıca davranmak, virüsün yarın yayılmasını önleyecek. Her birimizin bu virüsü yenmekte bir rolü var.” açıklamasını yaptı. Son rakamlara göre ABD’de hastalığa yakalanan kişi sayısının 120’ye ulaştığı belirtiliyor. Ülkede Fransız basketbolcu Rudy Gobert’ın COVID-19 testi pozitif çıktı ve sonrasındaki NBA’deki tüm maçlar süresiz askıya alındı.

Teknoloj Devleri Trump ile Görüşecek

Teknoloj Devleri Trump ile Görüşecek

Salgının ABD’de görülme sıklığının artması, ülkedeki teknoloji şirketlerini de harekete geçirdi. Silikon Vadisi’ndeki şirketler bir süredir çalışanlarına evden çalışmalarını söylüyor. Zorunlu olmadıkça seyahat etmelerini de istemiyor. Son gelişme ise Apple, Facebook, Google ve diğer teknoloji devlerinden yetkililerin Corona virüsü konusunu görüşmek üzere Beyaz Saray’a gideceği yönünde. Görüşmelerde ABD’li resmi yetkililer ile bilgi paylaşımı ve ortak çalışma konusu ele alınacak.

Salgın nedeniyle Facebook F8, Microsoft MVP Küresel Zirvesi, Google I/O 2020 gibi etkinliklerin iptal edildiği duyurulmuştu. Google’ın etkinliği dijital ortamda düzenlemesi bekleniyor. Haziran ayında Apple’ın düzenleyeceği WWDC 2020 etkinliğine dair belirsizlik sürüyor. Virüsün kontrol altına alınamaması halinde bu etkinliğin de iptal edilebileceği iddia ediliyor. Teknoloji şirketleri ile Başkan Trump arasında yapılacak görüşmeden ne gibi sonuçlar çıkacağı ise merak konusu.

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum