Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’a Gücünü Kötüye Kullanma ve Adaleti Engelleme İddialarıyla Soruşturma Başlatılacak

ABD Başkanı Trump ve yardımcıları hakkında, ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi tarafından adaleti engelleme, yolsuzluk ve gücü kötüye kullanma gibi suçlardan soruşturma başlatılıyor.
Trump’a Gücünü Kötüye Kullanma ve Adaleti Engelleme İddialarıyla Soruşturma Başlatılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcıları hakkında; adaleti engelleme, yolsuzluk ve gücü kötüye kullanma gibi iddialara ilişkin soruşturma başlatılacağı öğrenildi. Adalet Komitesi Başkanı Demokrat Jerrold Nadler bu konuların araştırılması için 60 kişiden belge talep edileceğini ve kişiler arasında Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr.’nin de olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı memurları ve Beyaz Saray çalışanları gibi isimlerin yanında Trump’ın şirketler grubunun finans müdürü olan Allen Weisselberg’in de belge talep edilecekler arasında yer aldığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu gelişmeyi “cadı avı” olarak nitelendirdi.

Trump, kendisinin herhangi bir yanlış davranışta bulunmadığını söylerken ABD basını bu soruşturmanın Trump’ın görevinden azledilmesi sürecinin başlatılmasıyla sonuçlanabileceğini belirtiyor. Adalet Komitesi Başkanı Jerrold Nadler, Trump’ın adaleti engellediğinin çok açık olduğunu söyledi.

Trump’ın görevden alınma süreci hakkında yöneltilen sorulara ise; “Daha o noktaya gelmeye çok var. Elimizde henüz kanıt yok, ama gerekli soruşturmayı başlatacağız” şeklinde cevap verdi. Başkan Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, masum olduğunu ve kendisine yönelik yasa dışı bir cadı avı yürütüldüğünü ifade etti.

Başkan Trump, kendisini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

ABD anayasasının; rüşvet, ihanet, ağır suç ve başka bir kötü davranış gibi durumların gerçekleşmesi halinde başkanı görevden alma yetkisi bulunuyor. Suçların tanımlaması ise şu şekilde yapılıyor: ABD düşmanı bir ülkeye yardım etmek ihanet, siyasi fayda karşılığında para veya hediye kabul etmek rüşvet, yasalarda bir tanımı olmayan ağır ve vahim suçlar işlemek.

Yasalarda tam olarak tanımı olmayan suçlamalara ilişkin konuşan hukuk uzmanları, bu kategorideki davranışlarda, kamuoyunun genelini doğrudan etkileyen ağır bir suçun işlenmesi ya da başkana duyulan güvenin sarsılması gibi durumların olduğunu belirtiyor. Geçmişte buna benzer yaşanan olaylarda, bugüne kadar üç başkan hakkında soruşturma başlatıldığı fakat hiçbirisinin Kongre tarafından azline karar verilmediği öğrenildi. Ancak süreç diğer tüm soruşturmalarda olduğu gibi yargılama, hüküm ve cezalandırma aşamalarından oluşuyor.

Başkan Trump Cumartesi günü yaptığı açıklamada FED Başkanı Jerome Powell’ı faizleri artırmaktan hoşlanan biri olarak tanımladı.

Muhafazakar Siyasi Aksiyon Konferansı’nda konuşan Trump, ABD ekonomisinin merkez bankasının gerçekleştirdiği politikaya rağmen iyi ilerlediğini söyledi. Kendisinin güçlü bir dolar istediğini fakat bundan kastının diğer ülkelerle yapılan işlerde ABD’yi kısıtlayacak ölçüde güçlü bir dolar olmadığını dile getirdi.

FED Başkanı Powell’ın adını vermeden yaptığı yorumda; “FED’de parasal daralmadan hoşlanan bir beyefendi var, FED’de çok güçlü dolardan hoşlanan bir beyefendi var” ifadesini kullandı. ABD ekonomisinin hiç olmadığı kadar iyi büyüdüğünü, fakat diğer ülkelerin zayıf performans göstermesinin, kendilerinin daha başarılı olmaları yolunda bir engel olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu