Paylaşım

ABD Başkan Adayları, FED Hakkında Yorum Yapmalı mı?


 

Bugün ABD’de en çok tartışılan konuların başında iki önemli başkan adayı Clinton ve Trump’ın FED hakkında yorum yapıp yapmaması geliyordu. Clinton bu tartışmalara destek verirken, Trump FED ile ilgili yorumlarına devam etti. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Başkanlık seçiminin gerçekleşmesine yaklaşık iki ay kadar bir süre kalmışken, ABD’de bugün yeni bir tartışma konusu başladı. Bu konu ise ABD Başkan adaylarının, FED ile ilgili yorum yapıp yapmaması. ABD’deki büyük çoğunluk, başkan adaylarının FED ile ilgili yorum yapmamaları gerektiğini dile getiriyorlar. Bu görüşe Hillary Clinton destek verirken, Donald Trump FED süreciyle ilgili yorum yapmaktan kaçınmıyor.

“Başkan adaylarının FED hamleleriyle ilgili yorum yapmalarını yanlış buluyorum”

Clinton konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, ABD Başkanlık seçimlerine oldukça kısa bir süre kaldığını ve bugünlerde böylesine kritik konuların gündeme gelmesinin spekülatif olduğunu söyledi. Başkan adaylarının FED’in hamleleri hakkında yorum yapmalarını kesinlikle yanlış bulduğunu belirten Clinton, Trump’ı sert bir dille eleştirdi. Trump’ın ekonominin gücünü destekleyen ya da eleştiren yorumlar yaptığını belirten Clinton, bu görüşlerin FED’i etki altına alabileceğini vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Clinton, Trump’ın bu tutumuna kendisi gibi büyük bir çoğunluğunda karşı çıktığını ifade etti.

Trump, Clinton gibi düşünmüyor!

Trump ise Clinton ve büyük çoğunluğun aksine FED’in hamleleriyle ilgili olarak bugün yeni değerlendirmelerde bulundu. Trump; değerlendirmesinde ABD ekonomisinin yapay olduğunu belirterek, güçlü olan tek şeyin “suni borsa” olduğunu söyledi. FED yetkililerine sert eleştirilerde bulunan Trump, yetkililerin faiz oranlarını düşük tutarak her şeyin çökmesini istediklerini savundu.

Hatırlanacağı üzere Trump; daha önceki açıklamalarında FED Başkanı Yellen’in performansından memnun olmadığını belirterek, kendisinin başkan seçilmesi halinde Yellen’i görevden alacağını ifade etmişti. Trump’ın, Yellen ile ilgili eleştirilerini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın