Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Bankalarının Karları Yüksek Faiz Geliriyle Artış Gösterdi

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun açıklamasına göre ABD bankalarının karları yüksek faiz getirilerinin etkisiyle önemli ölçüde artış gösterdi. Detaylar haberde;
ABD Bankalarının Karları Yüksek Faiz Geliriyle Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ

Son dönemde elde edilen yüksek net faiz gelirleri ABD bankalarının karlılık seviyesini yukarıya çekti. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), ülkedeki bankaların karlarının yüksek faiz getirine bağlı olarak yüzde 7.8 oranında artış gösterdiğini bildirdi.

FDIC konuyla ilgili Perşembe günü açıklamalarda bulundu. Açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde:

FDIC, ABD Bankalarının Karlılığına Dair Yeni Verileri Paylaştı

ABD bankalarının 2022’nin ikinci çeyreğinde 64,4 milyar dolar kar bildirdikleri belirtildi. Buna neden olarak, yüksek net faiz gelirinin kredi zararlarına karşı koruma sağlamak için artan rezervleri dengelemesi gösterildi.

Bunun yanında banka karları bir yıl öncesine kıyasla yüzde 8.5’luk düşüş gösterdi. Düşüşte, artan ekonomik belirsizlik karşısında potansiyel zararlar için provizyon giderlerini artıran daha büyük bankaların etkisi oldu.

Gruenberg, Risklere Karşı Uyardı

“Bankacılık sektörü önemli aşağı yönlü risklerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor” uyarısında bulunan FDIC Başkan Vekili Martin Gruenberg sözlerine şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Bu riskler arasında yüksek enflasyon, hızla yükselen piyasa faiz oranları ve devam eden jeopolitik belirsizliğin etkileri yer alıyor. Birlikte ele alındığında, bu riskler karlılığı azaltabilir, kredi kalitesini ve sermayeyi zayıflatabilir. Buna ek olarak önümüzdeki çeyreklerde kredi büyümesini sınırlayabilir.”

Bir dizi faktörün bankalar için belirsiz ortam yarattığı görülürken, FDIC’in açıklamasında başka konulara da değinildi.

FDIC, cari olmayan kredilerin (vadesi 90 gün veya daha fazla olan krediler) oranının, 2006’dan bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 0,75’e düştüğünü bildirdi.

Pandemi döneminde yükselen banka mevduatları, dört yıldaki ilk düşüşle birlikte ikinci çeyrekte yüzde 1.9 oranında düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.