Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Bankaları Stres Testini Geçti: Resesyonu Atlatabilir

FED’in hazırladığı yıllık stres testi sonuçlarına göre ABD’nin en büyük bankalarının sermaye seviyeleri azalsa da borç verebilir durumda.
ABD Bankaları Stres Testini Geçti: Resesyonu Atlatabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED), bankaların yıllık stres testi sonuçlarını açıkladı. Büyük bankaların sermaye seviyelerini, zararlarını, gelirlerini ve giderlerini dokuz gelecek çeyrek boyunca tahmin edip, dayanıklılığını değerlendirerek hesaplanan stres testine göre ABD bankaları ciddi bir resesyonu atlatabilecek güçte.

Federal Rezerv Kurulu, bankaların güçlü sermaye seviyelerine sahip olmaya devam ettiği sonucuna varırken, şiddetli bir durgunluk olması halinde işletmelere ve hanehalklarına borç vermeye devam edebilir durumda olduğunu belirtti.

Teste tabi tutulan 34 ABD bankasının, 612 milyar dolarlık toplam tahmini zarara rağmen asgari sermaye gereksinimlerinin üzerinde kaldığı bildirildi. Kayıplara karşın toplam özsermaye oranının 2,7 puan azalarak yüzde 9,7’ye gerilediği tahmin edilen raporda, yine de bunun minimum gereksinimin iki katından fazla olduğuna dikkat çekildi.

Bankalar 2021 Testine Göre 50 Milyar Dolar Kayıp Yaşadı

2022 yılında büyük bankaların geçen yıl yapılan stres testine göre 50 milyar dolardan fazla kayıp yaşadığı, toplam kaybın 450 milyar dolardan fazlasının kredi zararlarından, 100 milyar dolardan fazlasının ticari zarardan kaynaklandığı açıklandı.

Geçen yıl sermayede yüzde 2,4 düşüş olurken, bu yıl oranında yüzde 2,7 olduğu belirtildi.

Açıklamada; “Stres testinden elde edilen bireysel banka sonuçları, bir bankanın sermaye gereksinimlerine doğrudan etki edecek ve her bankanın ciddi bir durgunluktan kurtulmak için yeterli sermayeye sahip olmasını zorunlu kılacaktır. Bir banka sermaye gereksinimlerinin üzerinde kalmazsa, sermaye dağıtımları ve isteğe bağlı ikramiye ödemelerinde otomatik kısıtlamalara tabidir.” bilgisine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu