Yatırım yapmaya başla!

ABD Bankalarının İlk Çeyrek Karı Bu Yılın En İyi Kazançları Olabilir

Citi analistleri ABD bankalarının ilk çeyrek karının bu yıl elde edebileceği en iyi kazanç olabileceğini söylediler.
ABD Bankalarının İlk Çeyrek Karı Bu Yılın En İyi Kazançları Olabilir

ABD bankaları şimdiye kadar karışık bir ilk çeyrek sonuçları açıkladılar. İlk sonucu açıklayan JP Morgan, beklentilerin üzerinde sonuçlar yayımlarken, Citi’nin sonuçları karışık geldi. Hisse geri alımıyla kazanç artarken, gelirlerinde düşüş görüldü.

FED’in faiz artırımlarını durdurması ile ABD bankalarının kazançlarının diğer çeyreklerde daha karışık olabileceği söylendi.

FED Kararı ABD Bankalarını EtkileyecekEn büyük altı Amerikan bankasından dördü ilk çeyrek mali sonuçlarını geçen hafta açıkladılar. JP Morgan ve Wells Fargo analist beklentilerini aşan üç aylık kar ve gelir rapor etti. Goldman Sachs ve Citigroup ise gelirleri ile ilgili tahminlerde geride kaldı. Morgan Stanley ve Bank of Amerika’nın ise bu hafta birinci çeyrek raporunu açıklaması bekleniyor.

FED’in bu yıl için başka faiz artırımı yapmayacağını açıklamasıyla birlikte bankacılık sektörünün gelecek aylarda daha yüksek kar elde etme kabiliyetinin sınırlı kalması bekleniyor. Citi’den küresel araştırmalar başkanı Ronit Ghose bu yönde görüşlerini belirtti.

Ghose, “Karlılığa özellikle net faiz marjlarına baktığımızda… Şu anda en yüksek marjlarda olduğumuzu düşünüyoruz,” dedi.

Ronit Ghose Karlılık YorumuGhose, bunun hem net faiz marjları hem de karlılık açısından elde edilen en iyi sonuçlar olabileceğine dikkat çekti. Net faiz marjı, bir bankanın borç verme karlılığını ölçen yaygın olarak izlenen bir göstergedir. FED tarafından daha fazla faiz artırımına gidilmeyeceğinin açıklanması, gelecek aylarda bankaların kredilerden daha fazla borç alamayacakları anlamına geliyor.

Ghose, “Daha fazla faiz artırımı görmüyorsak ki bu muhtemel… Bu marjlar için iyi bir haber değil,” dedi. Citigroup Pazartesi yaptığı açıklama ile ilk çeyrek sonuçlarını yayımladı. Kazançları, hisse geri alımlarıyla artarken, gelirlerinin hisse senedi alım satımındaki keskin düşüş ile geriledi.

Citigroup yılın ilk çeyreğinde hisse başına 1,87 dolar kazanç ve 18.576 milyar dolar gelir açıkladı.

Citigroup Hisse Başına Kazanç 1,87 DolarHisse başına kazancın 1,80 dolar olması beklenirken, gelirinin 18.634 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu. Sabit gelir, para birimleri ve emtia ticareti gelirinden ise 3.452 milyar dolar elde eden banka, hisse senedi ticareti ile 842 milyon dolar kazandı. Beklentiler ise 930 milyon dolar düzeyindeydi.

Citi CEO’su Michael Corbat, “Kazançlarımız, geri dönüşümü ve sermaye geri dönüşümü iyileştirmek için kaybettiğimiz ilerlemeyi yansıtıyor. Stratejimizi yerine getirme ve finansal hedeflerimize yönelik istikrarlı ilerleme kaydetmeye devam etmeye kararlıyız,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum