Yatırım yapmaya başla!

SocGen Başkanı Uyardı: ABD Bankaları Avrupalı Emsalleriyle Aynı Baskılarla Karşılaşabilir

SocGen Başkanı, Bini Smaghi, ABD bankalarının Avrupalı bankalarla aynı sorunlarla karşılaşabileceği yönündeki yorumlarıyla dikkat çekti.
SocGen Başkanı Uyardı: ABD Bankaları Avrupalı Emsalleriyle Aynı Baskılarla Karşılaşabilir

Societe Generale Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Bini Smaghi de FED’in faiz indirimi yapıp yapmaması gerektiği konusundaki tartışmaya katıldı. Bugün CNBC’ye konuşan SocGen Başkanı, FED’in indirim yapmasının Wall Street borç verenlerini, Avrupa bankalarının yıllardır uğraştığı aynı zorluklara yönlendirebileceğini söyledi.

Bu yılki son toplantının ardından FED’in indirim yapacağına dair umutlar artmış ancak Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri olasılığın üzerine gölge düşürmüştü.

224 binlik artışla beklentinin üzerinde gelen istihdam verilerinin FED’i bir indirim yapmaktan alıkoyacağı yönünde endişeler ortaya çıkmıştı.

SocGen Başkanı FED Faiz İndirim Uyarı Ancak CME FedWatch Tool’a göre güçlü istihdam rakamlarına rağmen piyasa hala Temmuz’da bir indirim beklemeye devam ediyordu. Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Larry Kudlow il önde gelen ekonomist El-Erian gibi isimler de Temmuz’da indirim yapılacağını ya da yapılması gerektiğini söylemişlerdi. Öte yandan bir indirim, FED’in son yıllarda uyguladığı yavaş normalleştirmenin tersine çevrilmesi anlamına gelecekti.

Nitekim FED, zayıf büyüme ve zayıf enflasyon karşısında oranları rekor düşük seviyelerde tutan Euro Bölgesi’ne tezat olarak hareket etmişti.

SocGen Başkanı FED Faiz İndirimi ABD Bankaları BaskıDüşük oranlar, geleneksel olarak getiriler bastırıldıkça para bankaların para kazanma becerisine de zarar vermekteydi. İşte bu gerçeğin üzerinde duran SocGen Başkanı Bini Smaghi, Avrupalı borç verenlerin halihazırda yeniden yapılandırılmış ve düşük oranlı bir ortama adapte olduklarını söyleyerek FED’in gösterge oranını düşürdüğü takdirde ABD’li meslektaşlarının önünde olacaklarını öne sürdü.

“ABD bankaları muhtemelen bizim şu anda içinde bulunduğumuz gibi bir ortama girerler, bu yüzden de büyük olasılıkla varlıklarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalacaklar” diyen Bini Smaghi, ABD bankalarının Avrupalı bankalarla aynı sorunlarla karşılaşabileceği yönündeki yorumlarıyla yeni bir tartışma yaratacak gibi göründü.

SocGen Başkanı bugün ayrıca Avrupa’da inşa edilen ekonomik riskler konusunda da uyarı yaptı. Brexit’i çevreleyen ticaret gerginlikleri ve belirsizliğin, Euro Bölgesi için merkez bankası eylemi gerektirebilecek ekonomik riskleri artırdığını söyleyen Smaghi; “bir noktada yavaşlama dibe ulaşabilir ve bunun durgunluktan kaçınmasını önlemek için parasal araçların yerinde olmasını istiyoruz” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum