Yatırım yapmaya başla!

ABD ve Avrupa’da Düşen Menkul Kıymetler, Yükselen Tahvil Getirilerine Ters Orantılı

Açıklanan ekonomik veriler hisse senedi piyasalarındaki görünüme ters orantılı yansırken tahvillerde olumlu reaksiyon gösterdi.
ABD ve Avrupa’da Düşen Menkul Kıymetler, Yükselen Tahvil Getirilerine Ters Orantılı

Çin ve Avrupa’dan gelen yumuşak ekonomi verilerine paralel ABD devlet tahvillerinde bir toparlanma gözlendi. Yatırımcıların gergin ekonomik düzlemde daha güvenli varlıklar araması kaynaklı tahvillerde talebin artması, hisse senedi piyasalarında gözlemlenen son ayların tepe noktası ile güncel nokta arasındaki farkın %10 düzeltme seviyesini aşmasına ters orantılı gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Cuma gününü %2.891 seviyesinde kaydedilen 10 yılık ABD hazine getirileri, Aralık ayının üçüncü haftasının ilk işlem gününe %2.893 getiri seviyesinde işlem görüyor.

Çin Verileri Hisse Senetlerini Geriletti

Açıklanan Çin Verileri Menkul Kıymetlere Olumsuz YansıdıYeni veriler, Çin’in sanayi üretiminin 2016 yılının başından bu yana en düşük seviyesine kadar düştüğü ve perakende satışların son 15 yılın en düşük seviyesine gerilediği göz önüne alındığında, tahvil fiyatları yükselirken, küresel hisse senetleri bir gecede geriledi.

Yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahı daha da zayıflarken, satın alma yöneticileri tarafından yapılan bir ankete göre Fransız iş faaliyetini Aralık ayında ilk kez (son 2 yılda) beklenmedik bir şekilde daralma gösterdi. Almanya satın alma yöneticileri endeksi de, bu ay beklentilere meydan okuyarak dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Geçen hafta Fransa CAC 40 endeksi %0.88 değer kaybederken vadeli endeks kontratı Pazartesi günü %0.12 primlendi. Almanya hisse senedi piyasaları da Avrupa geneline paralel düşüş göstermişti ve %0.54 değer kaybetmişti, vadeli endeks ise bugün %0.54’lük değer kazanımı ile işlemlerine devam etmekte.

Menkul Kıymetler Olumlu Verilere Ters Orantılı

Hisse Senetleri Ekonomik Verilere Ters Orantılı Perakende satışlar (+%0.2) ve endüstriyel üretim verileri beklentileri aştığı için ABD ekonomik raporları daha olumlu geçti. Ancak hisse senetlerinde devam eden satışlar dikkat çekti.

BNP Paribas’ın ABD’li faiz oranı stratejisti, “Hazineler sadece bir olumsuz gecede güçsüzlüklere eşitlik gösteriyor” dedi. Yatırımcılar gelecek hafta FED toplantısı için beklerken, hisse senetlerinin verim için itici faktör olmaya devam edebileceği yorumlandı.

Çoğu yatırımcı, yetkililerin önümüzdeki yıl para politikasını sıkılaştırmaya yönelik daha ihtiyatlı bir yaklaşıma işaret edeceğini düşünüyor. Görünen tabloya göre, FED üç oranlı artışa imza attı. Vadeli işlem piyasaları, önümüzdeki hafta faiz oranlarını yükselteceği düşünüldüğünde, yatırımcılar tarafında belirsiz karşılanıyor gelişmeler yatırımcılar yansımasında şüpheyle bekleniyor. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum