Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Askıdaki Konut Satışları 8 Ardışık Artıştan Sonra İlk Kez Düştü

ABD’de askıdaki konut satışları Şubat’ta beklentilerin çok üzerinde geriledi. Yıllık bazda da 9 ayın ilk düşüşü kaydedildi.
ABD’de Askıdaki Konut Satışları 8 Ardışık Artıştan Sonra İlk Kez Düştü

ABD Ulusal Emlakçılar Birliği (National Association of Realtors) son verileriyle gündeme geldi. Buna göre ABD’de askıdaki konut satışları Şubat’ta aylık bazda yüzde 10,6 geriledi. Rakam yüzde 2,4’lük gerilemeyi izlerken beklentiler yüzde eksi 2,6 yönündeydi.

Sekiz ay üst üste yıllık artışın ardından, bekleyen konut satışları bir yıl öncesine göre yüzde 0,5 azaldı.

Faiz oranlarının artması ve arzın tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın olması nedeniyle, 2020 yılının Mayıs ayından bu yana bekleyen konut satışlarındaki ilk yıllık bazda düşüş oldu.

ABD Askıda Konut Satışları Şubat 2021
Kaynak: Trading Economics

NAR’ın baş ekonomisti olan Lawrence Yun, ev satın alma talebi yaygın, birden fazla teklif yaygın ve pazardaki günler hızlı olsa da envanter kayıtları rekor düşük seviyelerde durduğu için sözleşmelerin gerçekleşmediğini dile getirdi.

Sadece üst düzey piyasanın, makul arz nedeniyle daha fazla faaliyet kaydettiğini belirterek “ilginç bir şekilde, talep henüz mortgage oranlarındaki mütevazı artışlardan etkilenmiş görünmüyor” dedi.

Yun artan mortgage maliyetlerine rağmen, oranların 2021’de %3,5’ten fazla olmayacak şekilde nispeten düşük kalmasının beklendiğini aktardı. Yine oranların hem potansiyel alıcılar hem de yeniden finansman yapmayı düşünen mevcut ev sahipleri için hala avantajlı olduğunu söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum