Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi’ndeki Harabe Evin Fiyatı, Aşırı Değerlenmiş Piyasanın Kanıtı!

Yaklaşık bir ay önce satışa çıkartılan ve 800 bin dolarlık fiyatıyla tartışmalara neden olan evin, bu fiyatın çok daha üzerine satılması dikkat çekti. İşte ayrıntılar;
Silikon Vadisi’ndeki Harabe Evin Fiyatı, Aşırı Değerlenmiş Piyasanın Kanıtı!

İki yıl önce çıkan bir yangında büyük oranda zarar gören ve adeta harabeye dönen evin satış fiyatı, tartışmalara neden oldu. Zira aşağı yukarı bir ay önce 800 bin dolarlık fiyattan ilana verilen evin ücretinin çok yüksek olduğu söylenmiş ve insanlar ilana sert sözlerle tepki göstermişti.

Söz konusu satışla ilgilenen emlakçı ise evin fiyatının piyasaya göre gayet normal olduğunu iddia etmişti. Hatta daha da ileriye giderek evi 800 bin dolardan daha yüksek fiyata satabileceğini söylemiş, bu açıklamalarıyla Silikon Vadisi sakinlerine “yok artık” dedirtmişti. İşte tam da bu noktada emlak uzmanının dediğini yaptığını ve harabe evi 800 bin doların üstüne çıkarak 938 bin dolara sattığını söyleyebiliriz.

Resimlerden de anlayacağınız üzere bitik bir durumda olan bu evin 938 bin dolara alıcı bulması büyük yankı uyandırdı.

Silikon Vadisi'nde Ynamış Ev 938 Bin Dolara SatıldıÇünkü söz konusu evin 800 bin dolara satılmasının bile imkansız olduğu söylenmiş, harabenin ücretinin ancak şaka olabileceği yönünde yorumlar yapılmıştı. Fakat komisyoncu, bölgedeki evlerin çoğunun fiyatının 1.5 milyon dolardan başladığını söyleyerek harabenin fiyatının gayet makul olduğunu dile getirmişti.

Çünkü yanmış ev, bugün teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nde bulunuyordu ve buradaki evler her gün biraz daha değer kazanıyordu.

Silikon Vadisi'ndeki Konut Piyasası Çok YüksekÖyle ki verilere göre San Jose’da bulunan evlerin her gün yaklaşık 600 dolar pahalandığını belirtilmişti. Ve yanmış bir evin bile 938 bin dolarlık fiyattan alıcı bulması, durumu gayet iyi bir şekilde özetliyor diyebiliriz. Sonuçta; İngiltere’yi geçerek dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olan Kaliforniya’nın teknoloji merkezindeki gayrimenkul sektörü resmen atakta!

Diğer taraftan; ABD’deki en büyük konut piyasalarındaki son durum da vaziyetin giderek kötüye gittiğini gösteriyor.

ABD Konut Piyasası Alıcıları ve Ekonomistleri EndişelendiriyorAlınan son veriler, ABD’deki ev fiyatlarının Mart 2017’den Mart 2018’e kadar % 7 oranında arttığını fakat gelirlerin artmadığını gözler önüne seriyor. Fiyatlar satıcıların yüzünü güldürürken ev sahibi olmak isteyenler ücretleri karşılamada zorluk yaşıyor.

Aşırı değerlenmiş piyasayla ilgili konuşan ekonomist Frank Nothaft da dengenin sağlanması için değerlenmenin yavaşlaması hatta belki de hiç ilerlememesi gerektiğini belirtiyor. Nitekim ülkenin aşırı değerlenmiş konut piyasaları arasındaki New York , Houston, Los Angeles, Washington’daki fiyatların sürdürülebilir seviyenin % 10 daha üzerinde olması da ekonomistin sözlerini doğruluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum