Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Artan Halka Arzlar 1999 ve 2000 Yıllarındaki İşlemleri Geçebilir

Son zamanlarda halka arz çalışmaları süren şirket sayılarının artması 1999-2000'li yıllarda gerçekleşen arzları hatırlattı; fırsat hatırlandı, edilen zararlar hatırlandı...
ABD’de Artan Halka Arzlar 1999 ve 2000 Yıllarındaki İşlemleri Geçebilir

Yatırımcıların bir halka arz patlaması tarafında parametrelerin hareketlenmesi dikkat çekici bir şekilde yankı buldu. Gelişmede bu yılki performanslar daha büyük etkiye sahip olabilir.

1999’da yüzlerce şirket kamu piyasalarına bir çılgın çizgi çizmişti ve bu sayede günlük servet alışverişi yapabileceklerini düşünen Amerikalıların hayallerini yakalamıştı. Webvan ve eToys gibi başlangıçlar ev isimleriydi. 

Pets.com çorap kuklası “Live With Regis ve Kathie Lee” konulu bir misafirdi. Bunların tümü, Dealogic’e göre 107.9 milyar dolarlık rekor bir miktar alarak, ABD’de 547 şirketin halka arzını gerçekleştirdiğini ifade etmekteydi.

1999 Arzı Geçilebilir

En yeni halka arz dalgası, binek yük taşıma şirketi Lyft Inc., LYFT  2.34 milyar dolar artarak %8.7 artışla 26,5 milyar dolar değerine yönlendi. Lyft, Uber Technologies Inc.’i pazara sürdü ve en kısa sürede hisse sunmayı planlayan hareket ile gündeme geldi.

Pinterest Inc., popüler resim arama başlangıcı, önde gelen işyeri mesajlaşma uygulaması Slack Technologies Inc. ve dağıtım şirketi Postmates Inc.’in de bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Toplu olarak, halka arz edilen şirketlerin işlemlerinin 2019’da tamamlanması bekleniyor ve halka arz düzenleyen bankacılara göre 1999’da toplanan miktarı aşmaları öngörülüyor. Paylaşım ekonomisinin bir diğer devi Airbnb Inc. de kanatlarda bekliyor ve gelecek yıl halka açılabileceği düşünülüyor.

O Gün Başka, Bugün Başka

Bugünün mahsulü farklı. Borç veren şirketler şimdi çok daha büyük ve çok daha yaşlı. Florida Üniversitesi’nde bir IPO uzmanı olan Jay Ritter’ın araştırmalarına göre, 1999 ve 2000’de halka açılan teknoloji şirketlerinin ortanca yaşı, sırasıyla 2018’dekiler ile karşılaştırıldığında dört ve beş yıldı. 

O zaman 12 milyon dolar, geçen yıl 173.6 milyon dolar ile karşılaştırıldı. (Şu anda onlardan daha az kişi var. Hiç kimse 2019’da halka açık şirketlerin o günlerde olduğu kadar fazla olacağını tahmin etmiyor.)

Yıllar geçtikçe, teknoloji girişimleri özel finansmana boğulmuş ve zamanla halka açılmayı göze alabiliyordu. Birçok kurucu, işlerini kamu yatırımcılarının meraklı gözlerinden uzaklaştırmak için bu lüksten yararlandı. Bu maliyet borsa yatırımcılarına 90’lı yıllardan itibaren Amazon.com Inc.’in beğenileriyle giriş katına girme fırsatına benziyor.

Amazon Gibi Değerlenirse 240 Trilyon Dolar Olabilir!

Amazon, 1997’de Jeff Bezos’un garajında ​​kurmasından üç yıl sonra halka açılmıştı. S&P Capital IQ’ya göre, şirketin ilk yılında 150 milyon $’lık gelir elde edeceği ve yatırımcıların 400 milyon doların üzerinde bir başlangıç ​​değerinde satın alma şansı elde ettiği görülüyordu. 

Şirket 22 yılda hızlı ilerleme kaydetti. Şimdi yıllık 200 milyar dolardan fazla satış ve yaklaşık 900 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile dünyanın en büyük üçüncü halka açık şirketi haline geldi.

Bunun aksine, 2009 yılında kurulan Uber ile karşılaştırılma öne çıkmakta. Bankacılar, nakliyat şirketinin halka arzdaki değerinin 120 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.  Bu, Amazon’daki ilk yatırımcıların kazanabileceği gibi kazanımların mümkün olamayacağı anlamına geliyor; Uber’in değerlemesi Amazon’a benzer bir miktar artarsa, şirket değerinin 2041 yılında 240 trilyon dolar olması bekleniyor.

Uber ve Lyft Kayıplar Vermişti

2019 sınıfındaki birçok insanın 20 yıl önceki selefleriyle paylaştığı bir özellikte hala para kaybediyorlar. Uber ve Lyft, her ikisi de bunu yaparken kayda değer zararlar vermiş olsa da, pazarda korkunç pozisyonları belirleyebilir. Uber geçtiğimiz yıl bir kazanç hariç 3.3 milyar dolar, Lyft ise 900 milyon dolar kaybetmişti.

Yine de bir uygulama ile gezintinin, iş modelinin burada kalacağını kanıtlamayı başarmışlardı. Uber, 11 milyar dolardan fazla bir gelir tabanı oluştururken, Lyft geçen yıl 2 milyar dolardan fazla para aldı.

Lyft, ABD pazarının kabaca %30’una sahipken, Uber geri kalanların tamamına yakını komuta ediyor ve yurtdışındaki çeşitli pazarlarda da bir güç merkezi konumunda bulunuyor.

Dolayısıyla, bu yılki mahsulü öldürmek için daha az kaynak görülebilir; başarısızlık olasılığı da daha düşük. Bay Ritter’in analizine göre, daha fazla geliri olan şirketlerin hisseleri daha iyi performans göstermekte.

Maliyet ve Gelir Hareketi

1999 ve 2000 yıllarında giriş yapan şirketlerin ele alındığında üç yıl sonra, 100 milyon doların üzerinde satış yapan şirketlerin payları, söz konusu şirketlerin para kazanmış olsun veya olmasın, bu eşiğin altında satış yapan şirketlerin oranlarını yaklaşık %45 düzeyinde geride bırakmıştı. 

Chicago Teknik Üniversitesi Booth School of Business’ta profesör olan Steven Kaplan, “Teknoloji işletmeleri genellikle büyük sabit maliyetlere sahip ve bu maliyetler arasında ne kadar fazla gelir elde ederseniz, geliriniz o kadar artar.” diyor.

Değerinin %90’ından Fazlasını Kaybeden 99 ve 2000’li Şirketler

Büyük şirketler hala piyasaya uygun performans sergileme eğilimindedir. Daha küçük olan bir şirket, gelecekteki yörüngesini tahmin etmenin zor olduğu bir şirket olarak değerlendiriliyor. Bay Ritter tarafından takip edilen 1999 ve 2000 yıllarındaki 856 halka arzdan 272’si beş yıl sonra değerlerinin%90’ından fazlasını kaybetmişti.

Webvan, 1999 yılı sonlarında İnternet alışveriş teslimatı kurulduktan üç yıl sonra halka arz edilmişti. Şirket hızla 8 milyar dolar değerini yakaladı. S&P Capital IQ’ya göre, Webvan o yıl 13.3 milyon dolarlık satış yaptı. 

Kar amacı gütmeyen şirket, 2000’de 453 milyon dolarlık bir zarara uğradığı ve 800 milyon dolardan fazla bir yüksek teknoloji altyapısı inşa ettiği için çok nakit değişimi göstermişti gelişmenin ardında iflas koruması için başvurmak zorunda kaldı ve sonraki yıl kapatıldı.

Fırsat Göz Kamaştırırken, Geçmiş Dönem Kayıpları Korkutuyor

Bu dönemin diğer önemli başarısızlıkları arasında, lüks bir reklam kampanyasında kullandığı çorap kuklasıyla bilinen Pets.com Inc. şirketi var. Şirket Şubat 2000’de kurulduktan bir yıl sonra halka açıldı ve dokuz ay sonra kapanacağını duyurdu. Pets.com Inc. hisseleri hiçbir zaman 11$ halka arz fiyatlarının üzerine çıkmamıştı.

EToys Inc., İnternet üzerinden oyuncak satıcısının kurulmasından iki yıl sonra, Mayıs 1999’da halka arzını büyük bir hayran kitlesine ulaştırdı. Hisseleri ilk günlerinde 8 milyar dolar değerine yükseldi; o zamanlar “R” Oyuncaklarından daha değerliydi. Şirket iki yıldan az bir süre sonra iflasını ilan etti.

Jay Ritter Tarih Değişti, Şartlar Farklı!

Jay Ritter, “O zamanlar, birçok şirket ilk aşamada halka açılmasının belli bir niş içinde ne olacağı belli olmadığı zaman halka açılmıştı. Ancak artık daha az belirsizlik var.” diyor.

Daha sonra halka açılmanın diğer yararları, önemli yıllardaki başarısızlıklardan erken geri dönme, risk alma ve kamu hissedarları arasında dolaşırken zor olabilecek yatırımları yapma becerisini içeriyor.

Uber, ortak kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Travis Kalanick’in altında, şirket ve hissedarları için kamuoyuna daha fazla çaba harcayan bir dizi skandal ve diğer zorluklara da dikkat çekiliyor.

Belirsizlikler Yüksek

Hala çok fazla belirsizlik var ve yolculuk yapma gibi alanda bile rekabet zor, ancak halka açılan şirketlerin çoğu kendilerini kanıtlamış, hızla büyüyor ve kendilerini halka satmalarına yardımcı olmak için zorlayıcı hikayeler yaşıyorlar.

Örnek olarak Pinterest, geçen yıl %60 artışla 756 milyon dolar gelir elde ederken, net zararı sadece 63 milyon dolara geriledi. 2010 yılında piyasaya sürülen şirketin geçtiğimiz günlerde, oturma odası mobilyalarından akşam yemeği tariflerine kadar çeşitli konulardaki resimlere göz atmak için siteyi ziyaret eden aylık 265 milyon kullanıcısı vardı.

En son Nisan ayında işlem görmeye başladığında 12 milyar dolar olarak değerlenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum