Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Araç Kilometre Sayaçlarının Düşürülme Sahtekarlığı Sanıldığından Daha Fazla!

ABD'de Carfax'ın yaptı bir araştırma sonucunda, ikinci el olarak satılan araçların kilometre sayaçlarındaki düşürülme sahtekarlığının sanıldığından çok olduğu söylendi!
ABD’de Araç Kilometre Sayaçlarının Düşürülme Sahtekarlığı Sanıldığından Daha Fazla!

Gösterge panellerimizde yazan rakamlar, bildiğimiz gibi araçlarımızın kullanım süresi boyunca ne kadar yol aldığını söyler. Sayılar, sahibi olduğumuz araçların aslında sonrasında değer biçilmesindeki en önemli faktör olarak görülüyor. Tüm dünya genelinde ve ülkemizde de gördüğümüz işte bu kilometre düşürme eylemi, ABD’de yapılan bir araştırma sonrasında beklenenden çok fazla olduğu söylendi.

Son kanun düzenlemelerinde bizim ülkemizde bunun için bir adım atılarak, yapanlara para ve hapis cezası gibi caydırıcı önlemler alınmıştı. Ne var ki Amerika’da bu işlerin ne kadar basit bir yöntemle gerçekleştirildiğini okuyunca, istemsiz şekilde ikinci elde aldığınız aracınızın km’sinin düşürüldüğünü hissedeceksiniz. İşte haberin detayları…

Carfax ile koordineli çalışan Chris Basso, km’si değişime uğrayan dijital göstergelerin rakamlarını milyonlarla ifade etti.

Basso, ” Araştırmamız, ülke genelinde bir kilometre sayacına sahip yollarda bulunan ve milyonlarca dolara yol açan 1,6 milyon otomobil olduğunu gösteriyor.” dedi. Gerçekten şok edici sonuçlar. Haberimizi ABD’ye yönelik yazıyor olsak da her ülke kendisi için düşünebilir.

Sahtekarlık yüzünden değeri 10 birim etmeyen arabalar 20 birime satılıyor. İkinci el araç alıcılarının ilk baktığı ve aracı değerlendirdiği kısım kilometre rakamı. Ona göre temizlik, yıpranma gibi kriterlerden parasal analizi yapılır.

Belirlenmesi zor olan sayaç düşürülme sahtekarlığının parasal açıdan ülkeye de çok büyük zararları var. İndirgeyip kişisel olarak baktığımızda; sizin 250.000 km’deki bir araç için belirlediğiniz değerin 40 bin TL olduğunu varsayalım. Hırsızlar, bunu çok da şüphe duyurmayacak şekilde 90.000 km‘ye indiriyorlar ve sizden de 55.000 TL istiyorlar. İşte bu kadar basit!

İşlem için bir test ortamı hazırlanmış ve istenilen rakam için sadece 30 sn uğraşılmış.

Chris Basso ve bir teknisyen, 230.323 mil (370.669 km) deki 2006 model Chevrolet Silverado’nun kilometre sayacını 30 sn sürede 130.483 mil (209.992 km), yani 160.677 km az olarak yazılmış. Basso, piyasa değerine göre aracın 3.700 dolar olması gerektiğini ancak bu işlemden sonra 8.000 dolar istenebileceğini aktardı.

Yani yarım dakika gibi bir sürede 4.000 dolar kar edilmiş olunuyor. Carfax’ın verilerine göre Teksas’ta 174.000 adet süpheli araç bulduklarını raporlamış. Florida-63.290, Georgia-60.368, Illinois-60.228 ve Virginia-51.154 aracın sayaçlarında oynama yapıldığı saptanmış. Arizona, Colorado ve Michigan’da ise toplamda 30.000 araçta düşürme yöntemine başvurulmuş.

Carfax, bu iş için sistem kurarak, insanların mağdur olmalarına engel olmak istiyor. Şirket, araç ruhsat bilgisi kontrolü yaparak, e-posta yoluyla aracın kilometresi hakkında bilgi sunuyor. Bu kısım bedava. İsteğe bağlı olarak cüzli bir ücret karşılığında daha kapsamlısının da olabileceği söylendi.

Konu için bizim yorumumuz; Türkiye de dahil tüm ülkeler bu sahtekarlık için yaptırımlarını artırması ve farklı caydırıcı cezaları getirmesi gerekiyor. Ya da çıkarılacak basit bir cihazı yaygınlaştırıp, kişilerin kolayca, alacakları araçlarda buna bakmasına olanak sağlanması gerekiyor. Konu hakkında sizin düşünce ve önerileriniz neler olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum