Yatırım yapmaya başla!

ABD Almanya’yı Huawei Teknolojisini Kullanma Konusunda Uyardı

ABD, 5G komünikasyon ağlarını kurma konusunda Almanya’yı uyardı. Detaylar aşağıda;
ABD Almanya’yı Huawei Teknolojisini Kullanma Konusunda Uyardı

ABD, 5G komünikasyon ağlarını kurma konusunda Almanya’yı uyardı. Daha doğrusu müttefiklerini Huawei teknolojileri kullanmaya çağıran ABD, baskıyı bir adım öteye taşırarak Almanya hükümetini bu konuda tehdit etti.

Konuya aşina bir ABD yetkilisine göre ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell geçen hafta Alman hükümetine bir mektup yollayarak Berlin’in Huawei ile sözleşme yapmaya karar vermesi durumunda Almanya’nın ABD istihbarat erişimine kısıtlanacağını belirterek tehditkar konuştu. Nitekim açıklama yapan Almanya Büyükelçiliği sözcüsü Matthias Wehler, Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bir mektup aldığını fakat içeriği konusunda yorum yapmayacağını belirtti.

İlk olarak Wall Street Journal tarafından bildirilen mektupta, Huawei konusundaki uyarılarıyla tanınan Başkan Yardımcısı Mike Pence dahil bir dizi ABD yetkilisinin uyarılarına yer verildiği söylendi.

Almanya Büyükelçisi Richard Grenell Almanya Hükümetine MektupAyrıca Almanya’nın Huawei ile iş birliğine gitmesi durumunda ABD’nin terör tehlikesi ve şüphelileri üzerine Berlin’le paylaştığı istihbarat bilgilerinin aynı ölçüde olmayacağı vurgulandı. WSJ haberinde, ABD’nin Almanya Büyükelçisi Grenell’in NATO müttefikleri arasında istihbarat servislerinin iş birliğinin hayati öneme sahip olduğunun üzerini çizdiğini yazdı. Neticede ABD şu anda dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei’e karşı lobi yapsa da mesele ABD’nin bazı müttefikleriyle olan bağlarını zorluyor ve halihazırda gergin olan ABD-Çin ilişkilerinde giderek daha çetrefilli bir nokta haline geliyordu.

ABD’nin casusluk iddialarına şiddetle karşı çıkan Çin ve Huawei ise suçlamaların yersiz olduğuna dair açıklamalarını ve kampanyalarını devam ettiriyordu.

Çin ve Huawei Suçlamaları Reddediyor Öyle ki geçtiğimiz günlerde Huawei ekipmanlarının satışını engelleyen ABD’ye karşı dava açmış ve 2019 National Defense Authorization Act isimli yasasının yasaya karşı olduğunu savunmuştu. Milyarlarca değere sahip bir pazar olan 5G alanında yaşanan gerilimde bazı ülkeler ABD’yi izleyerek Huawei ürünlerini kullanmayacaklarını söylese de bazıları henüz bir karara varmadığını açıklamıştı. Hatta Malezya Başbakanı son açıklamasında taraf seçmeleri gerekirse ABD’nin yanında değil Çin’in yanında olacaklarını söylemiş ve Huawei konusunda yurt dışı baskılara kulak asmayarak kendi kararlarını vereceklerini vurgulamıştı.

Bu arada analistler ve endüstri uzmanları da Huawei’in 5G teknolojisinde çok güçlü bir liderlik kurduğunu ve yerinin doldurulamayacağını öne sürüyordu.

Uzmanlar Huawei 5G Alanında Lider Dünyanın dört bir yanındaki mobil operatörler de ABD kampanyasının onları ağlarını güncelleme çabaları konusunda çıkmaza sürüklediğini dile getiriyorlardı. Almanya da 7 Mart’ta yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık gibi bir karar alarak hiçbir şirketin ülkede 5G ağlarını kurma ihalesini engellemeyeceğini duyurmuştu. Her iki ülke de riskleri azaltabileceklerini savunuyor ve kararlarının Washington’u daha küçük ülkeleri ikna etmesi konusunda zora sokabileceğini iddia ediyordu.

Dışişleri Bakanlığı, Grenell’in mektubu hakkında yorum yapma talebine cevap vermese de Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir sözcü Huawei’in 5G ağlarının sürekli değişen ve gelişen bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis verdiği demeçte; “”5G ağları büyük ölçüde yazılım tanımlı olduğundan, üretici tarafından ağa gönderilen güncellemeler, çalışma şeklini kökten değiştirebilir. Müttefiklerimizin satın aldığı 5G ağları, yazılımın üretici firması tarafından anlık olarak değiştirilebildiği için sonunda onların işlettikleri ağlar olmayacak.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum