Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos’ta Beklentileri Karşılamayan ABD İstihdam Verisi Ekonomi için Ne Anlama Geliyor?

ABD'nin Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında kalması uzmanlar tarafından yorumlandı. Detaylar aşağıda;
Ağustos’ta Beklentileri Karşılamayan ABD İstihdam Verisi Ekonomi için Ne Anlama Geliyor?
Yorum

ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin Ağustos’ta 3 ayın en düşük seviyesini görmesi ve 160 binlik beklentilerin altında kalması, uzmanlar tarafından yorumlandı.

Sonuçta açıklanan verilere göre ABD ekonomisi Ağustos ayında 130 bin iş artışı yaşamış, işsizlik oranı ise yüzde 3.7 seviyesinde sabit kalarak herhangi bir değişim kaydetmemişti. Söz konusu rakam 50 yılın en düşük seviyesine yakındı.

Mad Money’nin efsanevi sunucusu Jim Cramer ve dört başka uzman, Ağustos verisinin FED, ekonomi ve piyasalar için ne anlama geldiğini aktardı.

Jim Cramer 4 Başka Uzman Ağustos'ta Beklentileri Karşılamayan ABD İstihdam Verisi YorumladıJim Cramer, bunun genel olarak bir iş istediğinizde iş bulabileceğiniz bir pazar olmaya devam ettiğini ve bunun yüzde 3.7’lik işsizlik oranıyla inanılmaz bir ekonomi olduğunu söyledi.

“Buna alışmak zorundayız. Açıkçası görmek istemediğim şey sağlık hizmetlerinde büyük bir artış çünkü bu sistem üzerinde bir vergi oldu ve belki de Fed Başkanı Jerome Powell’ın harekete geçmesi için yeterince iyi bir rakam. Durgunluğa girmeyeceğimizi söyleyebilecek kadar iyi bir rakam ama durgunluğa girmeyelim.” ifadeleriyle de devam etti.

Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin önceki başkanı Jason Furman ise bu ay kadar kısa bir süre içinde faiz oranlarında eylem beklediğini şöyle aktardı:

Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin Önceki Başkanı FED Faiz İndirim Bekliyor “Fed Eylül ayında indirime kilitlendi. Yapmamaları yıkıcı ve daraltıcı olacaktır. Bugünkü verilerde Eylül sonrasında daha fazla indirim gerektiren bir şey görmüyorum. İstihdam artış hızınız, istihdam oranında sürekli yükselişiniz var. Ve GSYİH büyümesinin hala potansiyel büyümede veya üstünde olduğu bir ekonominiz var.” Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nden Michael Strain ise raporun beklentileri karşıladığını dile getirdi.

ABD’nin Ağustos ayındaki tarım dışı istihdam verisinin hala büyümekte ve hala iş eklemekte olan bir ekonomiyi doğruladığını belirtti.

Michael Strain ABD Ağustos İstihdam Hala Büyüyor Hala sağlıklı bir temel hızın olduğunu ama 2018’dekinden daha yavaş bir tempoda ilerlediğini ekledi. Varlık yöneticisi devinin yatırım yönetimi bölümü State Street Global Advisors’un yöneticisi Lori Heinel, ABD tüketicisinin bu ekonomiyi taşımaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

“Bu sabah iş raporuna ve bunun ABD’deki tüketiciler için ne anlama geldiğine çok keskin bir şekilde odaklandık ve tüketiciler bu ekonomiyi ileri safhalar yüzdürdüler ki bunun devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak dünyanın başka yerlerinde de birçok şey oluyor. Açıkçası Brexit, bu hafta orada bazı şaşırtıcı gelişmeler vardı. Asya-Pasifik bölgesine bakıyorsunuz ve Çin’in büyümesi beklenenden biraz daha fazla yavaşlıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu