Paylaşım

ABD’de Ağustos Ayına İlişkin İstihdam Verisi Açıklandı!


 

Merakla beklenen Ağustos ayına ilişkin istihdam verisi kamuoyuna açıklandı. Global ekonomi için hayati öneme sahip olan istihdam verisinden öne çıkan bölümler ve tüm merak edilenler haberimizde;

Küresel piyasaların büyük bir merakla bekledikleri ABD’de Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam (TDİ) verisi bugün kamuoyuna açıklandı. Bilindiği üzere istihdam verileri, küresel piyasalar için oldukça önem arz ediyor. Bu durumun temel nedeni ise FED ile bağlantılı olması. Küresel risk ve endişelere bağlı olarak faiz artırımlarını geçen yılın Aralık ayından bu yana ertelemek zorunda kalan FED’in, Eylül ayı toplantısı için TDİ verileri belirleyici unsurdu. Çünkü FED, verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi halinde Eylül ayında faiz artırımına gideceği yönünde piyasalarda algı yaratmıştı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre; tarım dışı istihdam Ağustos ayında 151,000 düzeyinde artış gösterdi. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında bu artış 275,000 seviyesindeydi. Ekonomistler ise istihdam verileriyle ilgili olarak yaptıkları öngörülerde 180,000 düzeyinde artış olabileceğini dile getirmişlerdi. Ancak açıklanan resmi verilere bakıldığında, ekonomistlerin beklentilerinin karşılanmadığı açıkça görülüyor. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde; istihdam verisinin ekonominin zayıf talep döneminden geçmesinden dolayı yavaşladığını ve bazı şirketlerin çalışan bulmakta güçlük çektiklerini söylediler. Açıklanan verilerde işsizlik oranı Ağustos ayında da değişmedi ve yüzde 4,9’da sabit kaldı. Böylelikle işsizlik oranı üç aydır mevcut seviyesini korumuş oldu. Ekonomistler ise işsizlikle ilgili öngörülerinde; yüzde 4,8 oranında gerileme beklemekteydiler.

Pennsylvania’da Moody’s Analytics Kıdemli Ekonomisti Ryan Sweet, istihdam verileriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Sweet yaptığı açıklamada, görülen bu genişlemenin uzun süredir gündemi meşgul ettiği söyledi. Açıklamalarının devamında ise Sweet, istihdam büyümesindeki trendin ılımlı hale gelmeye başladığını ve bunun şaşırtıcı olmaması gerektiğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın