Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Adrian Darya 1’in Kaptanına Milyon Dolarlık Teklif Yapmış Olabilir

Raporlar, ABD'nin İran'ın petrol tankerinin kaptanına gemilere el koyması için milyonlarca dolarlık teklifte bulunduğunu iddia ediyor.
ABD, Adrian Darya 1’in Kaptanına Milyon Dolarlık Teklif Yapmış Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye gittiğinden şüphelenilen bir İran petrol tankeri kaptanına milyonlarca dolar teklif etti. ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, Adrian Darya 1’in kaptanına gemiyi Washington’ın ele geçireceği bir ülkeye göndermesi konusunda e-posta gönderdi.

Yakın zaman kadar Grace 1 olarak bilinen gemi, birkaç hafta boyunca İran ile Batı güçleri arasındaki diplomatik bir anlaşmazlığın merkezinde bulunuyordu.

İran petrol tankerinin nerede olduğu henüz bilinmezken, raporlarda aktarıcısını Suriye’nin batısındaki Akdeniz kıyılarında kapattığı görülüyor.

Teklife Dair Raporlar

Teklife Dair RaporlarNakit teklif raporları ilk olarak Çarşamba günü Financial Times’ta göründü ve o zamandan beri Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Yabancı bir terör örgütüne destek sağlamanın sonuçlarını uyaran birçok gemi kaptanına ve deniz taşımacılığı şirketine kapsamlı bir tanıtım yaptık,” dedi.

ABD geçen hafta İran petrol tanekerini kara listeye aldı. Gemiye, Temmuz ayında petrolü Suriye’ye taşınmasından şüphelenildikten sonra Cebelitarık’taki İngiliz makamları tarafından geçici olarak alıkonuldu. İran ise bunun üzerine tehditte bulunmuş ve İngiliz bir tankere el koymuştu.

Gemi, Tahran gideceği yer hakkında güvence verdikten sonra geçen ay serbest bırakıldı. ABD Adalet Bakanlığı serbest bırakılmasını engellemeye çalıştı ve gemiyi ele geçirmek için bir emir verdi.

Geçen ayın sonlarında yayınlanan bir Hazine Bakanlığı açıklamasında Adrian Darya 1’in 2,1 milyon varil İran ham petrolünü Suriye’ye taşınması için kullanıldığı iddia edildi.

Hook: İyi Haberlerle Yazıyorum

Hook: İyi Haberlerle YazıyorumFinancial Times’a göre; Hook, petrol tankeri üzerine yaptırım uygulamadan önce gemi kaptanına bir e-posta gönderdi. Hook, “İyi haberlerle yazıyorum,” dedi ve Başkan Donald Trump’ın yönetimi, gemiyi ABD’nin ele geçirebileceği bir yere götürmek için milyonlarca dolar teklif etmeye hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Hint gemi kaptanı Akhilesh Kumar’ın e-postalara cevap vermediğini bildirilirken, Financial Times’ın ilk raporuna değinen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Korsanlıkta başarısız olan ABD, doğrudan şantaja başvuruyor. Birkaç hafta önce aldığım Oval Ofis davetiyesine çok benziyor. Bir kalıp haline geliyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu