Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Açıklanan Stok Verileri Petrolü Aşağı Çekiyor

ABD’de Açıklanan Stok Verileri Petrolü Aşağı Çekiyor

Petrol dün, son 12 yılın ardından 30 doların altına geriledikten sonra yaşadığı kısmi yükseliş sonrası yeniden değer kazanmıştı. Ancak ABD’de açıklanan stok verileri sonrası yeniden düşüşe geçti. Küresel arz fazlasının hakim olduğu ortamda açıklanan verilerin yeniden artış göstermesi, petrolün dünkü kazançlarını yeniden geri vermesine yol açtı. Yeni yılın gelişiyle küresel piyasalarda sert düşüşlerin görülmesi ve İran’ın yaptırımlarının kaldırılmasının ardından petrol ihracatına yönelik hamleler yapması, petrol varil fiyatları üzerindeki endişenin giderek artmasına neden olurken; petrol bu yıl henüz bir ay olmasına rağmen yaşadığı değer kaybıyla birlikte yüzde 17 civarında geriledi.

Petrolün önümüzdeki günlerde izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak ise ekonomistler, Suudi Arabistan’ın, Aramco şirketini halka arza yönelik girişimler yapmasının petrolde yaşanılan kayıpların daha da derinleşeceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirdiğini ifade ediyor. Amerikan Petrol Enstisüsü’nün (API) bugün açıkladığı verilerde stokların geçtiğimiz hafta 11,4 milyon varil civarında arttığını ifade etti. Açıklanan bu veri sonrası, Vadeli petrol kontratları New York piyasasında yüzde 3.7 oranında sert bir düşüş yaşadı. Ayrıca uzmanlar, yaşanılan bu düşüşün hükümet tarafından açıklanacak veriler sonrası giderek derinleşeceğini belirtiyor.

“Petrol varil fiyatlarında yaşanan yükselişlerin sürdürülebilir olması oldukça güç”

Sydney’de Fat Prophets Analisti David Lennox, açıklanan stok verileri sonrası düşüş yaşayan petrol varil fiyatlarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Lennox yaptığı açıklamada; ABD stok verisinin güçlü bir ralli olması durumunda bunu sınırlayacağını savunarak, Volatilitenin önümüzdeki günlerde güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi. Ayrıca Lennox, Piyasanın esas üretim kısıntılarını görene kadar, fiyatların dün yaşadığı kısmi yükselişlerin sürdürülebilir yönlü olmasının oldukça güç olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugün yüzde 2.1 oranında değer kaybetti. Avrupa göstergesi Brent petrolü yaşadığı bu düşüşle birlikte bugün varil başına 31,13 dolar seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında bugün 1,15 dolar geriledi. Yaşadığı düşüşle birlikte ABD göstergesi WTI, varil başına bugün 30,30 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum