Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile AB’nin Ticaret Savaşı Hem Politik Hem de Ekonomik Bir Hata Olur

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD ile Avrupa Birliği arasında bir ticaret savaşı başlatmanın hem politik hem de ekonomik bir hata olacağını söyledi. İşte detaylar;
ABD ile AB’nin Ticaret Savaşı Hem Politik Hem de Ekonomik Bir Hata Olur
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, küresel büyüme halihazırda yavaşlarken ABD ile Avrupa Birliği arasında bir ticaret savaşı başlatmanın hem politik hem de ekonomik bir hata olacağını söyledi. Le Maire’nin bu uyarısı, CNBC’nin küresel ticaret savaşının bir sonraki ayağının ABD ile Avrupa Birliği’ne odaklanacağından endişe edip etmediği yönündeki soruya yanıtında geldi.

Bu haftaki iki Twitter gönderisinde ABD Başkanı Donald Trump, acımasız bir ticaret ortağı olduğunu söyleyerek oklarını AB’ye çevirmişti. Geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımla tüm dünyada yankı uyandıran Trump, Avrupa Birliği’nin İngiltere ve Brexit’e bu kadar sert davranmasının çok kötü olduğunu söyleyerek; “AB aynı şekilde ABD ile de acımasız bir ticaret ortağıdır ki bu değişecek” demişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de ABD’den gelen tarife tehditlerinin Avrupa güvenine zarar verdiğini belirtmişti.

Mario Draghi ABD Tarife Tehdidi Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun toplantısında şöyle konuştu: “Bir ticaret savaşından kaçınmalıyız. Hem küresel hem de Avrupa düzeyinde bir yavaşlama ile karşı karşıyayız ve böyle bir ekonomik yavaşlamanın gerçekleşmesinin nedeni, tüm dünya çağında ticari gerilimlerin olması.”

ABD ile Çin arasında ticari gerilimlerin olduğunu söyleyen Le Maire, ABD ile AB arasında ticari gerilimleri eklememeleri gerektiğini savundu.

Fransa Maliye Bakanı: ABD-AB Ticaret Savaşı Politik ve Ekonomik Hata Olur Bu noktada Trump’ın göreve geldiğinden bu yana AB, Çin ve Kanada dahil ticaret ortaklarına haksız uygulamaları nedeniyle savaş açtığı hatırlatıldı. Bazı ABD ithalatlarında tarifeleri artıran Trump, bu şekilde küresel bir ticaret savaşına yol açmış ve çoğunluk bunun ekonomik faaliyetlere zarar verdiğini savunmuştu. IMF de bu hafta küresel büyüme tahminini geçen Ekim ayından bu yana üçüncü kez düşürmüş, dünya ekonomisinin 2019’da 3.3 oranında artacağını öngörmüştü.

Uluslararası Para Fonu, Avrupa ekonomilerinin küresel yavaşlamaya en büyük katkı yapan ülkeler arasında olacağını da belirtmişti.

IMF Avrupa Ekonomileri Küresel Yavaşlamaya En Büyük katkıyı Yapacak Avrupa Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici de bunun blok için uygun olmayan bir zamanda geldiğini dile getirdi. Moscovici bölgenin şu anda başka bir potansiyel darbe için hazırlandığını, bunun da anlaşmasız Brexit olduğunu kaydetti. İngiltere ve AB bu hafta başında, Brexit tarihini 31 Ekim’e kadar uzatmak için anlaşmış, bu durum bazı uzmanlara göre belirsizliği daha da artırmıştı.

Moscovici, Bruno Le Maire ile aynı etkinlikte önümüzdeki altı ayın İngiltere’nin blok dışına çıkmamasını ve Avrupa ve küresel ekonomiyi daha da yavaşlatmamasını sağlamak için harcanması gerektiğini şöyle bildirdi. “Anlaşmazlıktan kaçınalım. Birlikte yaşamanın ve bunun için bir anlaşmanın yolunu bulmalıyız. Bu İngiltere’nin tam olarak ne istediğini söylemesine bağlı ve anlaşmasız Brexit’e kıyasla çok daha tercih edilebilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu