Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin 6 Aylık Raporunda “Döviz Manipülatörü” İfadesi Dikkat Çekti

ABD Hazine Bakanlığı, Çin de dahil ülkenin ticaret partnerlerinden hiçbirinin para birimi manipülatörü olmadığını açıkladı. Detaylar haberimizde;
ABD’nin 6 Aylık Raporunda “Döviz Manipülatörü” İfadesi Dikkat Çekti

ABD Hazine Bakanlığı, dün yayınladığı 6 aylık raporunda Çin de dahil olmak üzere ticaret partnerlerinden hiçbirinin para birimi manipülasyonu yapmadığını açıkladı. Bu açıklamayla Trump’ın ve Beyaz Saray yetkililerinin çoğunun; “ABD Çin’i para birimi manipülatörü ilan edebilir” şeklindeki iddiaları çürütülmüş oldu.

Zira Donald Trump, seçim kampanyasından bu yana yuanın değerini düşük tutmakla suçladığı Çin’i para birimi manipülatörü ilan etmekle ilgili vaatlerde bulunuyordu. Doların Türk lirası karşısında 4.80 altı seviyelere düştüğü Temmuz ayında da attığı bir tweetle Çin ve AB’nin kur manipülasyonu yaptığını açıkça belli etmişti.

Tüm bunların yanında; IMF ile Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarında konuşan üst düzey bir yetkili, ABD Hazine Bakanlığı’nın Çin’i manipülatör ilan etmeyi değerlendirdiğini açıklamıştı.

ABD Çin’i Para Birimi Manipülatörü İlan EtmediUzmanlar da konuyla ilgili çarpıcı şeyler söylemiş, kimileri Çin’in prokatif davranarak yuanı düşürdüğünü dile getirirken kimileri de bunun tarafsızlıktan uzaklaşmaya başladığını öne sürmüştü. İşte tüm bu gelişmeler yaşanırken Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı; ABD’nin Önemli Ticaret Partnerlerinin Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları isimli rapor dikkat çekti. Çünkü ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i manipülatör olarak tanımlamak için gerekli kriterleri taşımadığını dile getirdi.

Ancak Bakanlık raporunda Çin’i para birimi manipülatörü olarak tanımlamayacağını söylese de Çin’in Almanya, Japonya, İsviçre, Kore ve Hindistan’la birlikte izleme listesinde yer alacağını kaydetti.

Çin’in Almanya, Japonya, İsviçre, Kore ve Hindistan ABD'nin Takip Listesinde KalacakABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de; “Hazine Bakanlığı, ticaret ortaklarımızın serbest, adil ve karşılıklı ticaret yolunda duran haksız engelleri ortadan kaldırmak için gayretle çalışıyor. Endişe özellikle de Çin’in para birimi saydamlığı ve para birimindeki son zayıflıkla ilgili.” diyerek tedbiri elden bırakmayacaklarını aktardı.

Bunların daha adil ve daha dengeli ticaret için büyük zorluklar yarattığını bildiren Mnuchin, konuyla ilgili tutumun takipte kalmak olacağını da açıkça duyurdu. Keza Washington’un Çin para birimi uygulamalarını, Çin Merkez Bankası’yla görüşmeler yolu da dahil olmak üzere izlemeye devam edeceğini söyledi.

Zaten Mnuchin Bali’deki toplantıda da ABD ile Çin arasındaki herhangi bir ticari görüşmenin para birimi meselelerini içermesi gerektiğini vurgulamış, Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang’la yaptığı görüşmede zayıf Çin yuanı ile ilgili endişelerini dile getirdiğini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum