Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin 50 Milyar Dolarlık Vergisine Karşılık Çin’den Uyarı Niteliğinde Misilleme!

ABD ile Çin ticaret savaşında gelinen nokta epey ilgi çekici! Zira Çin, ABD’nin yaklaşık 50 milyar dolarlık vergisine karşılık 3 milyar dolar gümrük vergisi tehdidiyle ortaya çıktı…
ABD’nin 50 Milyar Dolarlık Vergisine Karşılık Çin’den Uyarı Niteliğinde Misilleme!

Donald Trump’ın ek gümrük vergisi kararı ile başlayan ticaret savaşında gelinen nokta, ABD’nin yaklaşık 50 milyar dolarlık vergisine karşılık Çin’den gelen 3 milyar dolarlık tehdit oldu.

Donald Trump’ın dün Çin’i fikri mülkiyet hırsızlığıyla suçlayarak açıkladığı 50 milyar dolarlık vergi, küresel bir ticaret savaşının çok yakında patlak vereceği yönünde yorumlandı. Tüm bunlar yaşanırken; Çin’in ABD’yi 3 milyar dolarlık vergi ile tehdit etmesi ise şaşkınlıkla karşılandı.

Çin; ABD’nin 50 milyar dolarlık gümrük vergisi kararına misilleme olarak 3 milyar dolarlık vergi getireceğini duyurdu.

ABD’nin 50 Milyar Dolarlık Vergisine Karşılık Çin 3 Milyar Dolarlık Tehdit Donald Trump’ın açıklamalarının hemen ardından Beijing’den yapılan duyuruya göre; Çin ithalat değeri 3 milyar doları bulan 128 ABD ürününü hedefliyor. Bunlar; taze meyve ve şarap dahil 1 milyar değerindeki 120 ürüne % 15’lik ek gümrük vergisi, hurda ve alüminyum dahil 8 ürüne de % 25’li ek gümrük vergisi olarak belirtildi.

Ve 2016 yılında Çin’e ihraç edilen ürünlerin 115.6 milyar dolara ulaştığı düşünüldüğünde; söz konusu rakamın ne kadar düşük olduğu açıkça görünüyor.

2016'da Çin'e 115.6 Milyar Dolarlık Ürün İhraç Edildi Ancak Çin’inbu hareketiyle, ABD’ye gerçek bir misilleme vermeyi ona ticari ilişkileri tehlikeli bir noktaya getirmemesi çağrısı yapıyor. Zaten ABD Ticaret Temsilciliği’nde 5 yıl görev yapmış Timothy Stratford’nin Çin’in bu kararı hakkındaki yorumu da aynı görüşü destekliyor.

Zira Stratford; Çin’in 3 milyar dolarlık vergiyle ABD’nin eylemlerini dikkate aldığını ve buna güçlü bir şekilde direneceklerini göstermeye çalıştığını belirtti.

Çin Misillemesiyle ABD'ye Direneceğini ama Savaş İstemediğini Gösterdi Ancak bir diğer yandan da işlerin daha kötü hal almaması için tedbirli davrandıklarının altını çizdi. Şu anda Beijing’de ABD merkezli bir hukuk bürosunda çalışan Stratford; Çin’in ticaret savaşı istememesine rağmen gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini belirtti.

Kaldı ki Stratford , olası bir ticaret savaşı durumunda ABD’nin kaybedebileceğine işaret ediyor.

Olası Bir Ticaret Savaşında Kaybeden ABD OlacakVe bu öngörüyü yapan tek kişi de değil! Pek çok politikacı, ekonomist ve uzman ticaret savaşı konusunda ABD’ye açıkça uyarılarda bulunuyor. Örneğin; Boston College’de siyaset bilimi profesörlüğü yapan ve Çin – ABD ilişkileri konusunda uzmanlaşmış Robert S. Ross da aynı fikirde.

Kendisi ticaret savaşında ABD’nin kaybedecek taraf olacağını açıkça söylemiş, Trump’ın politikalarını yanlış olduğunu vurgulamıştı. Fakat yaşanan gelişmeler gösteriyor ki Donald Trump, sözüm ona “ulusal güvenlik” için başlattığı savaşı durdurmayı aklından bile geçirmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum