Yatırım yapmaya başla!

ABD 2020 Son ve 2021 İlk Çeyreği İçin Borçlanma Programlarını Artırdı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, coronavirüs pandemisi etkisiyle 2020'nin Ekim-Aralık son çeyreği için 617 milyar dolar borçlanma planlandı.
ABD 2020 Son ve 2021 İlk Çeyreği İçin Borçlanma Programlarını Artırdı

Amerika Birleşik Devletleri 9 milyon 567 bin vaka ve 236 bin can kaybıyla pandemiden en kötü etkilenen ülkeler arasında ilk sırada olmaya devam ediyor. Günlük vaka sayısını gösteren eğrinin sürekli yükseldiği ülkede, hükümet ekonomide yarattığı etkiyi silmek için birçok finansal destek sağladı.

2 trilyon dolardan fazla uygulanan mali teşvik sayesinde hanehalkına destek verilirken, iş yerlerinin de kapanması engellendi. Ayrıca Merkez Bankası likidite artırımına giderek piyasayı ayakta tutmak için tarihte görülmemiş büyüklükte adımlar attı.

Yapılan harcamalar, ABD’nin bütçe açığını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. ABD Hazine Bakanlığı ise son yaptığı açıklamada yılın son çeyreğinde ve 2021’in ilk çeyreğinde borçlanmayı artıracağını duyurdu.

ABD’nin bütçe açığı 30 Eylül ile sona eren mali yılda, coronavirüs pandemisinin etkisiyle tarihindeki en üst noktaya ulaştı.
ABD Bütçe Açığı
Görsel Kaynak: The Washington Post

Hazine Bakanlığı’nın duyurduğu açıklamada Ekim – Aralık 2020 yani bu yılın son çeyreğinde borçlanmayı 617 milyar dolar olarak planladığını duyurdu. Aralık sonu nakit dengesinin 800 milyar dolar olacağı tahmin edildi. Diğer yandan Ağustos ayındaki tahminlerle kıyaslandığında, borçlanmanın 599 milyar dolar daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu düşüşün Ekim ayının başında gerçekleşen nakit dengesinden kaynaklandığı ifade edildi.  Bakanlığın 2021’in Ocak-Mart aylarını kapsayan ilk çeyreği için borçlanma öngörüsü 1.127 trilyon dolar oldu.

Hazine 2020’nin Temmuz-Eylül dönemini 454 milyar dolar özel sektöre ait net satılabilir borçlanarak, 1.782 trilyon dolar nakit bakiye ile kapattı. Yapılan açıklamada gerçek borçlanma rakamlarının herhangi bir yeni mevzuatın mali etkisine bağlı olarak değişebileceği söylendi.

Bu arada bugün aylardır merakla beklenen başkanlık seçimleri için Amerikan halkı sandığa gidecek. Kamuoyu araştırmasını sunan FiveThirtyEight.com’a göre Demokrat Joe Biden’ın seçimi kazanma olasılığı %90 olarak görülüyor.

Şu anki Başkan Donald Trump, coronavirüs test sayısının artmasına bağlı olarak, seçilirse vergileri artıracağını söyledi. Biden’ın ise tam tersi olarak büyük miktarda bir mali teşvik paketini uygulaması ve orta gelirliyi desteklemesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum