Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’ye 4 Milyar Dolarlık Vergi Açıklayan AB, Ateşkese Açık

ABD'ye 4 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulayacağını açıklayan AB, bununla birlikte anlaşmazlığı çözmeye açık olduğunu söyledi.
ABD’ye 4 Milyar Dolarlık Vergi Açıklayan AB, Ateşkese Açık
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nin uçak sübvansiyonları konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığın çözümü konusunda ilerleme eksikliği olarak nitelendirdiği şeyin ardından ABD’ye 4 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulayacağı öğrenildi.

AB ve ABD, 2006’dan beri bu konuda anlaşmazlık içindelerken Dünya Ticaret Örgütü geçen yıl, AB’nin Airbus’a sübvansiyonlarında en iyi ticaret uygulamalarını izlemediğine karar vermişti. Bu kararın ışığında ABD, Avrupa’dan ithal edilen 7,5 milyar dolarlık mala vergi koymuştu.

DTÖ’nün verdiği hakkı kullanan ABD’nin Trump yönetimi, Avrupa mallarına gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı. Fakat Dünya Ticaret Örgütü geçen ay ABD’nin de aleyhine karar vererek, ülkenin Boeing’e sübvansiyon sağlarken uluslararası kurallara uymadığını bildirdi.

Kısasa kısas yapan Avrupa Birliği, anlaşmazlıkta 4 milyar dolara varan gümrük tarifeleri ile ilerlediğini açıkladı.
Euro Bölgesi 3Ç20 Büyüme
Kaynak: Eurostat

Avrupa’nın ticaret şefi olan Valdis Dombrovskis Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: “Uzun süredir devam eden bu sorunu çözmek istediğimizi her aşamada açıkça belirttik. Ne yazık ki en iyi çabalarımıza rağmen, ABD tarafından ilerleme kaydedilemediği için, Avrupa Birliği’nin haklarını kullanacağını ve DTÖ tarafından Boeing ile ilgili olarak bize verilen karşı önlemleri empoze edeceğini teyit edebiliriz.”

Yeni tarifelerin listesinin Pazartesi öğleden sonra yayımlanacağını ve Salı günü yürürlüğe gireceğini belirten Dombrovskis, bununla birlikte gümrük tarifesi getirme kararına rağmen AB’nin anlaşmazlığı bir an önce aşmak istediğini ekledi. ABD’nin de aynısını yapması halinde AB’nin de vergileri kaldıracağını söyledi.

Eski Letonya başbakanı olan AB yetkilisi; “Hiçbir şeyi yükseltmiyoruz, haklarımızı kullanıyoruz” dedi. Avrupa’nın kararı, NBC’nin Joe Biden‘in bir sonraki ABD başkanı olacağını öngörmesinden kısa bir süre sonra geldi ki Biden’ın kazanması, uçak sübvansiyonları konusundaki bu özel anlaşmazlıkta olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Dombrovskis de bu durumu doğrularcasına; “Yeni seçilen Başkan Biden’e içten tebriklerimizi sunduk. Tam bir transatlantik yapılacaklar listemiz olacak” diyerek şöyle devam etti:

“Temel alanlar DTÖ reformu, ticaret ve iklim değişikliğidir. Ayrıca yeni teknolojiler ve dijital hizmetler konusunda işbirliği yapabileceğimiz ve yönetmelik ve standartlar konusunda uyumlu olabileceğimiz bir ticaret ve teknoloji konseyi kurmak için ortaklaşa çalışmalıyız.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu