Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD 300 Milyar Dolarlık Çin İthalatına Gümrük Vergisi Koymaya Hazırlanıyor

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, ABD'ye gelen milyarlarca dolarlık Çin malının geri kalanına da gümrük vergisi getirilebileceğini açıkladı.
ABD 300 Milyar Dolarlık Çin İthalatına Gümrük Vergisi Koymaya Hazırlanıyor
Yorum

ABD, Washington’un yeni bir Çin ithalatına tarife getirmek için gerekli süreci başlattığını duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar dolarlık Çin malına ek bir tarife getirebileceğini; ama henüz buna karar vermediğini dile getirdi. Yasal sürecin hazır olduğu bilinirken, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi dün hazırlıklarına başladı.

Ticaret Ofisi, yıllık ticari değeri yaklaşık 300 milyar dolar olan mallar için Çin’e yüzde 25 oranında gümrük vergisi koyacağını açıkladı.

Ofis Yeni Vergileri AçıkladıKomite, 17 Haziran’da kamuoyunda bir duruşma yapacak ve ardından değerlendirilmesi için bir hafta verilecek. Yani tarifeler için mümkün olan en erken eylemin 24 Haziran tarihinde olması beklenecek. Bu, Beyaz Saray’a karar vermek için G20 Zirvesi’ne kadar zaman vermiş olacak.

Ofis, potansiyel tarife turuna tabi olacak yeni ürünlerin bir listesini de açıkladı. Ajansın internet sitesinde yayımlanan ürünler, Çin’e karşı olan önceki tarife turlarında esas olarak şu anda kapsanmayan tüm ürünleri içeriyor. Listenin süt ve hayvansal ürünlerden, çelik ve alüminyuma kadar uzandığı görülüyor.

Ofisin açıkladığı listenin eczacılık ürünlerini, seçme tıbbi ürünleri, nadir toprak malzemelerini ve kritik mineralleri içermediği biliniyor.

Çin Malları Listesi YayımlandıDaha önceki tarifelerde muafiyet verilen ve etkilenmeyecek olan açıklanan ürünlerin de listeye olmadığı görülüyor. ABD’nin büyük endeksleri ise 1 Haziran’da başlayacak olan Çin’in ABD tarifelerini artırma planının ardından en kötü işlem günlerini yaşadılar.

Başkan Trump, Çin’in perakende tarifelerinin ABD’yi büyük bir pozisyona getirdiğini ve devam eden ticaret müzakerelerinde çok olumlu bir adım olduğunu söyledi. Trump, dünkü tweet serisinde Çin’e gövde gösterisi yaparken, “ticaret anlaşması yapmazsanız çok ağır yaralanacaksınız” dedi. Ayrıca Çin’in neredeyse tamamlanmış olan anlaşma sürecini bozduğunu söyledi.

Trump dünkü konuşmasında, iki ülke arasındaki sıcak müzakere sürecinin ne kadar süreliğine kilitleneceği konusunda öngörüde bulundu.

Trump Süreç Kilitlenme YorumuNBC News’e göre Trump, “Başarılı olursa üç veya dört hafta içinde size haber vereceğiz,” dedi. ABD’nin geçen hafta Çin ürünlerine getirdiği ek gümrük vergisinin ardından Çin, 1 Haziran’da başlayacak olan yeni gümrük vergilerini açıklayarak misilleme yaptı. Şu anda Çin’in hedeflediği ABD ürünleri listesinde televizyon kamerasından tekilaya ve bir dizi tarımsal ürüne kadar çeşitli ürünün bulunduğu belirtiliyor.

Trump ve Xi’nin G20 Haziran zirvesinde bir araya gelmesi beklenirken, ticaret müzakerelerinin hangi boyuta geleceği bilinmiyor. Aynı zamanda karşılıklı yeni tarifeler sonrasında hala bir anlaşmanın yapılabilecek olduğuna yönelik beklentiler azalmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu