Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin 3 Trilyon Dolarlık Paketi Demokratlardan Onay Alırken, Cumhuriyetçilere Uzak

Koronavirüs pandemisi kapsamında ekonomiyi ayakta tutma çabaları veren ABD'de 3 trilyon dolarlık teşvik paketi Temsilciler Meclisi'nden onay aldı.
ABD’nin 3 Trilyon Dolarlık Paketi Demokratlardan Onay Alırken, Cumhuriyetçilere Uzak

Koronavirüs ABD’de bilançosunu gün geçtikçe ağırlaştırıyor. Vaka sayısı 1 milyon 484 bine ulaşan ülkede toplam ölü sayısı 88 bin 507 oldu. Böylelikle ülke uzun süredir felaketin merkez üssü olmaya devam ediyor.

Ülke böyle bir felaketin ortasındayken birbiri ardına açıklanan ekonomik verileri de durumun kötüleştiğini gösteriyor. Dün açıklanan Nisan ayı perakende satış verileri, %16,4 gerileyerek tüm zamanların en kötü seviyesini kaydetti.

Ekonomideki hasarı daha az hissedilir yapmak için çok sayıda teşvik açıklayan ABD, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nce sunulan 3 trilyon dolarlık yeni teşvik paketiyle gündeme gelmişti. Senato’dan geçmeyeceği düşünülen bu paket, bugün Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

ABD tarihindeki en büyük bütçeyi içeren teşvik paketi, 199 hayıra karşı 208 evet oyuyla kabul gördü.

Salgına yönelik alınan ekonomik tedbirlerden birini oluşturan ekonomik destek paketinin çoğu Cumhuriyetçi yetkililerin karşıt görüşüne rağmen Demokrat vekiller öncülüğünde kabul edildi. Fakat daha önce de belirtildiği gibi Cumhuriyetçi vekillerin pakete destek vermeyeceği düşünülüyor.

Hatta Cumhiyetçilerin geneli, yeni bir teşviğe gerek duyulduğunu belirtmelerine rağmen Demokratların söz konusu bütçe tasarısını hızlı ve plansız olması nedeniyle eleştiriyor. Fakat Temsilciler Meclisi Demokratların kontrolünde bulunuyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise Cumhuriyetçiler ile durumu henüz tartışmadıklarını ve müzakerelere açık olduklarını duyurdu. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyelerinden biri olan Joyce Beatty ise tasarıya “evet” dediğini böyle duyurdu;

Sağlık sektörünün ihtiyaç duyabileceği her türlü araç ve gerecin teminini de kapsayan yardım paketinde işsizlerin ve işletmelerin de faydalanacağı belirtilmişti.

Vatandaşlara sağlanacak desteğin öğrenci kredilerinden kira ödemelerine kadar oldukça kapsamlı olacağı öğrenildi.  Bunun yanında pandemiyle savaşta çok fazla harcama yapan ABD eyaletlerine ise paketin üçte birlik kısmı ayrılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum