Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin 2Ç19 Büyümesi Zayıflayan Verilerle %2’ye Aşağı Yönlü Revize Edildi!

ABD ekonomisinin 2019'un ikinci çeyreğindeki yıllık bazlı ekonomik büyümesi %2.1 seviyesinden %2 olarak revize edildi. Bunun yanında ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise son 4 haftanın en düşüğüne ulaştı.
ABD’nin 2Ç19 Büyümesi Zayıflayan Verilerle %2’ye Aşağı Yönlü Revize Edildi!
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, ülke ekonomisi için büyüme hedefini 2018 yılında %3 olarak belirlemişti. Bu hedeften git gide uzaklaşan ABD ekonomisi büyük oranda vergi indirimlerinden etkilenmişti.

Trump, yıllık ekonomik büyüme rakamını ABD ekonomisini sürdürülebilir yola soktuğuna kanıt olarak göstermişti. Diğer yandan 2019’un ikinci çeyreğinde %2,1 büyüme kaydeden ülke ekonomisi beklentileri geride bırakmıştı.

Ülkede görülen güçlü tüketici harcamalarına rağmen diğer verilerin zayıf olması, %2,1 olan ikinci çeyrek büyümesini %2 olarak revize etmeyi gerektirdi.

Ülkede Güçlü Tüketici Harcamaları GörüldüAşağı seviyelere çekilen büyüme verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanırken, beklentiler de büyümenin %2 olacağını söylüyordu. Yılın ikinci çeyreğinde ekonominin yaklaşık üçte ikisini meydana getiren kişisel harcamalar %4.3’lük beklentilere karşın %4.7 artarak beklentileri aştı. Böylelikle 2014 yılından bu yana en büyük artış kaydedilmiş oldu.

ABD’de GSYH Fiyat Endeksi de söz konusu dönemde beklentilerle uyumlu gerçekleşerek %2.4 olarak kaydedildi. Yılın ikinci çeyreğinde çekirdek PCE ise çeyreklik bazda %1.7 artarken, %1.8 olan beklentilerin altında kaldı.

Bugün açıklanan ekonomik büyüme verileri Trump’ın hedeflediği seviyeye ulaşmanın biraz zor olduğunu gösteriyor.

Trump'ın Hedeflediği Seviyeye Ulaşmak ZorTrump’ın Çin mallarına uygulaması söz konusu olan ek gümrük vergilerinin dünyanın bir numaralı ekonomisini negatif etkilemesi, hedeflenen %3’lük seviyeyi daha uzak bir ihtimal olarak gösteriyor.

Yine bugün ilan edilen ABD’nin işsizlik maaşı başvuruları da son 4 haftanın en düşük seviyesine ulaştı. Ülkede haftalık olarak açıklanan işsizlik maaşı başvurularının 12 bin azalış kaydederek 209 bine ulaştığı tespit edildi.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ABD’nin işsizlik maaşı başvuruları 17 Ağustos günü biten haftada söz konusu azalışla ulaşılan veriden beklenti 214 bindi. Bunun yanında 4 haftalık ortalama başvuruların ise mevcut seviyesi olan 214 binden 214 bin 500’e çıktığı öğrenildi.

Süren başvuruların ise 54 bin azalarak 1.674 milyona gerilediği, bu rakamın Nisan ayından bu yana kaydedilen en büyük düşüşe işaret etti. Geçtiğimiz haftanın verisi ise 1000 artarak 221 bin olarak revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu