Yatırım yapmaya başla!

ABD 2019’un Üçüncü Çeyreğinde Yüzde 1,9 Büyüyerek Beklentileri Aştı

ABD ekonomisi, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 1,9 oranında büyüyerek, yüzde 1,6 olan beklentileri aştı.
ABD 2019’un Üçüncü Çeyreğinde Yüzde 1,9 Büyüyerek Beklentileri Aştı

ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılası, yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,9 oranı ile beklenenden daha hızlı büyüme kaydetti. Ancak iş yatırımlarının azalmasıyla birlikte ikinci çeyreğe göre bir miktar yavaşlama yaşandığı belirtildi. Veriler, ilk okumayı temsil ediyor.

Çarşamba günü Ticaret Bakanlığı, ABD’deki ekonomik faaliyetin üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,9 oranında büyüdüğünü ve ikinci çeyrekte yüzde 2’lik büyümenin bir miktar gerilediğini belirtti. Dow Jones’un anket yaptığı ekonomistler ise ABD büyümesinin yüzde 1,6 oranında gerçekleşmesini bekliyorlardı.

GSYİH hesaplamasında çıkarılan taraf olan ithalat, üçüncü çeyrekte arttı. ABD ticaret açığı ile ilgili en son rapor, Ağustos ayının sonunda geldi ve yılın son ayında 54,9 milyar dolarlık bir dengesizlik ortaya çıkardı. Bununla birlikte GSYİH yatırımdaki büyüme, 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde yüzde -1,5 oranında bir okuma ile düşmeye devam etti.

Ancak bu, ikinci çeyrekte yüzde -6,3 daralma oranından daha iyiydi. Ekonomik büyümedeki düşüşün, ticari belirsizlik ve ABD’deki özel işletme yatırımlarındaki üretim yavaşlamasından kaynaklandığı da ifade edildi.

Tüketici Harcamalarının Etkisi

Tüketici Harcamalarının EtkisiHükümetin raporuna göre; beklenenden daha iyi sonuç ile karşılaşıldı ve tüketici harcamalarının yanı sıra devlet harcamalarının da devam etmesi olumlu yansıdı. Amerikan hanehalklarının harcamalarının bir göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları yıllık yüzde 2,9 oranında artarken, devlet harcamaları yüzde 2 oranında büyümüştür.

Ekonomik faaliyetin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketim, üçüncü çeyrekte ABD’de GSYİH’in ana itici gücü olarak kaldı. Bununla birlikte yüzde 2,9’luk büyüme, ikinci çeyreğin yüzde 4,6’lık hızından bir yavaşlama gösteriyor.

Ancak Amerikan ekonomisine ağırlık veren küresel bir çöküş korkusu, imalattaki yavaşlama ile birlikte Eylül ayındaki perakende satış verilerini etkiledi. Amerikan hanehalkının harcama alışkanlıklarını azaltmaya başlayabileceği de öne sürüldü.

Ticaret bölümü, bu ayın başlarında perakende satışların Eylül ayında yüzde 0,3 düştüğünü ve hanelerin inşaat malzemeleri, çevrimiçi alışveriş ve özellikle otomobil harcamalarını azalttığını belirtmişti. Düşüş, Şubat ayından bu yana bir ilk olmuştu.

Otomobil satışları, Eylül ayında en fazla sekiz ayda yüzde 0,9 gerilerken, servis istasyonlarındaki gelirler daha ucuz benzin fiyatı yansımaları ile yüzde 0,7 oranında düştü.

Agresif Ticaret Taktiklerine Bağlı Kaygı

Agresif Ticaret Taktiklerine Bağlı KaygıBeyaz Saray’ın agresif ticaret taktikleri, özellikle ABD ve Çin arasında devam eden tarife savaşının, hem anketlerde hem de kazanç raporlarında endişelerini dile getiren yöneticilerle iş dünyasında bir kaygı ortamı yarattığı anlaşıldı.

Ulusal Üreticiler Birliği baş ekonomisti Michael Shapiro, “Üreticiler için en büyük zorluklar kalifiye işgücü ve ticari belirsizlikler olmaya devam etmekte olup, bu da iş faaliyetlerinin kiralanmasını ve genişletilmesini zorlaştırmaktadır,” dedi.

Ticari yatırımlar, 2015 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana en hızlı düşüşünü kaydederken, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 1 oranında gerilemişti. Rakam, yapılara yapılan harcamalarda yüzde 11,1’lik bir düşüş oranı ve konut yatırımlarında daha mütevazi bir düşüş ile aşağı çekilmiş oldu.

Yeni GSYİH rakamlarının, iki günlük politika toplantılarını bugün Washington’da sonlandıracak olan Federal Rezerv politika yapıcıları için de bir belirleyici olabileceği söylendi. Federal Açık Piyasa Komitesi yetkilileri, olası bir yavaşlama konusunda endişelerini dile getirdiler ve 2019’da bugüne kadar faiz oranlarını iki kere düşürdüler. FED’in bugün sonuçlanacak toplantısında üçüncü kez faiz indirmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum