Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de 2019’un İkinci Çeyreğinde Üretkenlik Yüzde 2,3 ile Değişmedi

ABD'de 2019 yılının ikinci çeyreğin ilişkin üretkenlik verileri, yıllık bazda yüzde 2,3 ile değişiklik göstermedi.
ABD’de 2019’un İkinci Çeyreğinde Üretkenlik Yüzde 2,3 ile Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de işgücü verimliliği ikinci çeyrekte yavaşlarken, hükümet bugün imalat sektöründeki üretkenliğin neredeyse iki yılda en fazla azalma yaşadığını onayladı.

ABD Çalışma Bakanlığı, işçi başına saatlik çıktıyı ölçen tarım dışı verimliliğin, son çeyrete yıllık bazda yüzde 2,3 oranında sabitlenmiş bir oranda arttığını söyledi.

Verimlilik aynı zamanda ilk çeyrekte de yüzde 3,5 ile değişmeyen bir oranda yükselirken, Reuters tarafından anket yapılan ekonomistler, ikinci çeyrek verimliliğinin yüzde 2,2’ye düşürülmesini bekliyorlardı.

Beklenti Yüzde 2,2'ydiÜretim verimliliği, geçen ay tahmin edilen yüzde 1,6’lık hız yerine ikinci çeyrekte yüzde 2,2 oranında düştü. Bu, 2017 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en zayıf olanıydı ve yılın ilk üç ayında yüzde 1,2’lik bir artış hızı izledi.

Genel üretkenlikteki ılımlı büyüme, Nisan-Haziran döneminde gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinde yavaşlama ile işaretlendi. Ekonomi, ilk çeyrekte yüzde 3,1 oranında büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 2 oranında büyüdü.

2018 yılının ikinci çeyreğine göre verimlilik, geçen ay bildirildiği gibi yüzde 1,8 oranında arttı. Birim emek maliyeti, tek bir birim başına emek fiyatı, ikinci çeyrekte önceden tahmin edilen yüzde 2,4’lük hıza karşı yüzde 2,6 oranında yükseldi. Birim işgücü maliyetleri ise ilk çeyrekte yüzde 5,7 oranında artış kaydetti.

2018 yılının ikinci çeyreğine göre işgücü maliyetleri, geçen ay tahmin edilen yüzde 2,5’lik hız yerine yüzde 2,6 oranında artış göstererek enflasyonun ılımlı kalacağını gösterdi.

İşgücü Maliyetleri Yüzde 2,6 BüyüdüSaatlik ücret, yüzde 4,8’lik hızdan yüzde 4,9 oranında arttığının gösterilmesi için yukarı yönlü revize edildi. Saatlik ücret, 2018 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 4,4 oranında artış kaydederken yüzde 4,3 artması bekleniyordu.

Çalışılan saatler, 2009 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en büyük düşüş olan yüzde 0,4 oranı ile değişim göstermedi. Çalışılan saatler ilk çeyrekte yüzde 0,4 oranında artarken, 2018 yılının ikinci çeyreğine göre yüzde 0,9 oranında arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu