Yatırım yapmaya başla!

ABD 2018 4. Çeyrek Büyümesi Yüzde 2,2 ile Beklentinin Altında Geldi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 2018 yılının 4. çeyreğine ilişkin büyüme rakamları açıklandı. Buna göre; ülke yüzde 2,2 oranı ile beklentilerin altında büyüdü.
ABD 2018 4. Çeyrek Büyümesi Yüzde 2,2 ile Beklentinin Altında Geldi

Geçen hafta Cuma günü ABD’nin tahvil piyasasında getiri eğrisinin terse dönmesi ile resesyon yorumları yapılmaya başlanmıştır. Ülkenin 2018 yılı dördüncü çeyrek büyüme rakamları ile bunu kanıtlarcasına yüzde 2,6 olan beklentilerin altında kaldı. Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 3’lük büyüme hedefinin altında gerçekleşti.

Ticaret Departmanı tarafından açıklanan bilgilere göre; ABD ekonomisi 2018 yılının 4. çeyreğinde yüzde 2,2 oranında büyüme kaydetti.

ABD Ekonomisi Yıllara Göre Büyüme OranlarıAçıklanan veriler ülke ekonomisinin, 2018 yılının ikinci yarısında yavaşladığına da işaret etti. Dow Jones tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin beklentileri ile uyumlu gelirken, 4. çeyrek büyümesi yüzde 2,6’dan yüzde 2,2’ye revize edildi. Diğer ekonomist beklentileri ise ekonominin yüzde 2,3 oranında büyümesi yönündeydi. 2018 yılı geneli için büyüme rakamı ise yüzde 2,9 olarak kaydedildi.

Ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamalarındaki artış ise aşağı yönlü revize edilerek yüzde 2,8’den yüzde 2,5’e düşürüldü. Çekirdek PCE de çeyreklik bazda yüzde 1,7 beklentisine karşılık yüzde 1,8 oranında artış kaydetti. İhracat rakamları ise ilgili dönemde yüzde 2,8’dan yüzde 2,8 oranına revize edilirken, ithalat yüzde 2,7’den yüzde 2’ye geriledi.

Üçüncü çeyrekte yüzde 3,4 büyüyen ABD için 2018 yılı, 2015’ten sonraki en iyi yıl olarak görülmüştü.

ABD Dördüncü Çeyrek GSYİH2017 yılında yüzde 2,2 oranında büyüyen ekonomi, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artış gösterdi. Tüketici harcamalarına ek olarak devlet ve ulusal düzeylerdeki devlet harcamaları ve geçici olmayan sabit yatırımların tümü revize edilirken, GSYİH düşüş kaydetti.

ABD ihracatı yükselirken, GSYİH’in yükselmesine katkıda bulundu; ithalat ise ticaret gerilimleri nedeniyle düşük seviyelerde seyretti.

İhracat GSYİH Destek OlduABD’nin dördüncü çeyrek büyümesi, 2018 yılının ilk çeyreğinden bu yana en yavaş oranda gerçekleşti. Ticari faaliyetlerin kilit işareti olan kalıcı olmayan sabit yatırım üçüncü çeyrekte yüzde 2,5’ten yüzde 5,4’e yükseldi. Ekipman harcamaları yüzde 6,6 artarken, ardışık ikinci düşüşünü gösteren yapı yatırımları yüzde 3,9 oranında geriledi. Konut yatırımı ise dördüncü çeyrekte yüzde 4,7 düşüşe işaret etti.

Düşen GSYİH büyümesine ek olarak, kurumsal karlar dördüncü çeyrekte azaldı. Ancak 2017 yılında görülen yüzde 3,2’lik orana göre yüzde 7,8’i gördü. Şirketler, kurum oranını yüzde 21’e düşüren Beyaz Saray destekli vergi indirimlerinden de yararlandılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum