Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi İkinci GSYİH Okumasında %5 Daralma Gösterdi

ABD ekonomisinin ilk çeyreğine ilişkin GSYİH, ikinci okumada yüzde 5 daralmaya işaret etti.
ABD Ekonomisi İkinci GSYİH Okumasında %5 Daralma Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD, şu anda koronavirüsün merkezi konumunda ve ekonomisi bu durumdan ciddi bir darbe aldı. Ön tahminlere göre ekonominin ilk çeyrekte %4,8 oranında daraldığı açıklanmıştı. Bugün yayımlanan ikinci okuma sonuçları ise ekonominin %5 daraldığına işaret etti.

Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan ikinci tahmine göre; ABD reel gayri safi yurt içi hasılası yılın ilk çeyreğinde yıllık %5 oranında azaldı.
ABD Ekonomisi %5 Daralma
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde reel GSYİH %2,1 oranında artış göstermişti. Bugün açıklanan GSYİH tahmini, geçen ay yayımlanan ön tahmine göre daha eksiksiz kaynak verilerine dayanmaktadır.

İkinci tahminde, özel stok yatırımlarındaki aşağı yönlü revizyon kişisel tüketim harcamalarındaki (PCE) ve konut dışı sabit yatırımlardaki yukarı yönlü revizyonlarla kısmen dengelendiği açıklandı. Ayrıca finansal krizin zirvede yaşandığı 2008 yılının dördüncü çeyreğinde görülen %8,4’lük daralmanın ardından en büyük çeyreklik düşüş kaydedildi.

PCE’deki azalma, hizmet sektöründeki azalmayı yansıtırken, sağlık, gıda ve konaklama hizmetleri düşüşe öncülük etti.
PCE Hizmetlerdeki Düşüşü Yansıttı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Özel envanter yatırımındaki düşüş, ağırlıklı olarak petrol ve kömür ürünlerinin liderliğinde dayanıksız tüketim malları imalatında gerçekleşti. Konut dışı sabit yatırımlardaki düşüş ise öncelikle ulaşım ekipmanlarının yol açtığı ekipman düşüşünü yansıttı. İhracattaki düşüş de seyahatlerin yol açtığı hizmetlerdeki azalmayı gösterdi.

Kazanılan tüm gelire dayalı ölçüt (GDI) ise ilk çeyrekte %4,2 azalırken, geçen yılın son çeyreğinde %3,1 artış göstermişti. Reel GSYİH ve reel GDI ortalaması, 2019’un dördüncü çeyreğinde %2,6 artarken, bu yılın ilk çeyreğinde %4,6 azaldı.

GSYİH dolar bazında ilk çeyrekte 191,6 milyar dolar azalarak, 21,54 trilyon dolar seviyesine geriledi. 2019’un son çeyreğinde ise 186,6 milyar dolar artış göstermişti.
GSYİH Dolar Bazında %3,5 Azaldı
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Gayri safi yurt içi hasıla fiyat endeksi, ilk çeyrekte %1,7 artarken, geçen yılın dördüncü çeyreğinde %1,4 artış kaydetmişti. PCE fiyat endeksi ise %1,3 oranında artış kaydetti. Çekirdek PCE fiyat endeksi de %1,6 oranında artış gösterdi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Ross, “Bugünün GSYİH rakamları zayıf, ancak küresel pazarları ve tedarik zincirlerini sarsan COVID-19’un evdeki ve dünyadaki günlük yaşam kesintilerinin bir sonucu olarak beklentiler doğrultusunda. Bu görünmez düşmanı yenmek için gereken fedakarlıkları yapmaya istekli olduklarını gösteren yenilikçi ve çalışkan Amerikalılar tarafından dünyanın en dayanıklı ekonomisine sahip olmaya devam ediyoruz,” dedi.

Trilyonlarca dolarlık yardım fonu desteğinden bahseden Ross, Trump’a da övgüler yağdırdı. Kararlı ve zamanında hareket ederek, ülkesini her zamankinden güçlü ve sağlıklı hale getireceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu