Yatırım yapmaya başla!

ABD 1974 Ticaret Kanunu 301. Maddesi Çin’den Sonra AB’ye Odaklandı!

Washington ve Brüksel arasındaki gerginliği yükseltebilecek, Çin'den sonra AB'ye odaklanan 1974 ABD Ticaret Kanunu 301. Maddesi gündeme geldi.
ABD 1974 Ticaret Kanunu 301. Maddesi Çin’den Sonra AB’ye Odaklandı!

Donald Trump yönetimi Pazartesi günü Avrupa Birliği’nden yapılan ithalata yaklaşık 11 milyar dolarlık tarifeler koyma yolunda ilerleyerek, hareketin bloğun uçak üreticisi Airbus’a verdiği sübvansiyonlar tarafından haklı çıkarıldığını söyledi.

ABD, 2004 yılından beri Airbus sübvansiyonları konusunda Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açmakta ve DTÖ’den kısa süre önce davaya karar vermeyi öngören tarifeler için teklif edilen kalemlerin bir listesini çıkardığını söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, “Bu dava 14 yıldır gündemde bulunuyor ve harekete geçme zamanı geldi. Nihai hedefimiz, AB ve DTÖ ile tutarsız sübvansiyonların büyük sivil uçaklara son verilmesi için AB ile bir anlaşmaya varmak. AB bu zararlı sübvansiyonlara son verdiğinde, yanıt olarak verilen ilave ABD vergileri kaldırılabilir.” dedi.

Gerginlikler Artabilir

Tarifelerin DTÖ davasına cevap vermesine rağmen hareketin, müzakerecilerin teklif edilen ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetmek için yaklaşık bir yıl boyunca mücadele ettiği Washington ve Brüksel arasındaki gerginlikleri artıracağına kesin gözü ile bakılıyor.

Tarife sürecindeki ilk adım olarak, Pazartesi günkü USTR’den yapılan duyuruda, kamuoyuna açıklanacak bir süre ve iki tarafın pazarlık yapması için geçen süre sonunda tarifelere tabi olabilecek kalemlerin bir listesi bulunmakta.

Önerilen liste, Airbus uçakları da dahil olmak üzere bir dizi sivil havacılık ürününü içeriyor. Ayrıca peynirden bisiklete, mutfak bıçaklarından sanatçıların fırçalarına kadar çok çeşitli havacılık dışı ürünleri de içermekte.

USTR, vergilere tabi olan nihai madde listesinin ve büyüklüklerinin DTÖ’nün AB’nin sübvansiyonlarının zararları konusunda karar vermesine kadar kesinleşmeyeceğini ifade ediyor.

1974 Ticaret Kanunu 301 Madde

Tarifeleri haklı çıkarmak için kullanılan yasa (1974 Ticaret Kanunu’nun 301. Bölümü) Çin’in yaklaşık 250 milyar dolarlık mallarına tarifeler koymak için kullanılan aynı yasadır.

Bununla birlikte Avrupa tarifeleri, ABD’nin lehine bir DTÖ kararına cevap verecek olmaları bakımından farklılık göstermekte. USTR, Mayıs 2018’de yapılan bir DTÖ temyiz raporundan, “AB’nin yüksek değerli, ikiz koridorlu uçaklara sübvansiyon sağlamasının ABD menfaatlerine ciddi bir önyargıya neden olduğunu” belirtmişti.

Pazartesi günü yapılan açıklamada Boeing, “ABD Ticaret Temsilcisine ve ekibine, küresel uçak pazarındaki oyun alanını düzleştirme çabalarını desteklemektedir. Umulmaktadır ki, taslak tarife listesi AB’yi AB’ye karşı geçmiş DTÖ kararlarına uymaya zorlar.”

Temyiz raporunda, AB sübvansiyonlarının Airbus’un başlıca rakibi Boeing Co. Airbus yorum için ulaşılamadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum