Yatırım yapmaya başla!

ABD 100 Milyon Doz Aşı için 1,95 Milyar Dolar Ödeme Yapacak

Pfizer ve BioNTech’in insan üzerinde denedikleri koronavirüs aşı çalışmasında olumlu sonuç alınmasının ardından, ABD 100 milyon doz aşı için sözleşme imzaladı.
ABD 100 Milyon Doz Aşı için 1,95 Milyar Dolar Ödeme Yapacak

Covid-19 vaka sayısı dünya genelinde 15 milyon 123 bini geçti. Tüm dünyanın üzerine karabasan gibi çöken salgın hastalığın durulması için tek çare etkili bir aşının bulunması.

Amerikan Pfizer ilaç şirketi ve Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech’in birlikte yürüttüğü aşı çalışmalarında, Mayıs ayında insan üzerinde denemelerin başladığı duyurulmuştu. Son gelen açıklamada ise olumlu sonuçların alındığı bildirildi.

Reuters’ta yer alan habere göre ABD, coronavirüs aşısının üretilmesi için ilgili şirketlere 1,95 milyar dolar ödeme yapacak.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar tarafından yapılan açıklamada, hükümetin gerekli onay yaptıktan sonra, 100 milyon doz koronavirüs aşısı için Pfizer ve BioNTech ile sözleşme imzalandığı belirtildi.

ABD, söz konusu aşı miktarı için iki ilaç şirketine 1,95 milyar dolar ödeyecek. Anlaşmaya göre Amerika’nın 500 milyon ek ilaç daha alabileceğinin belirtildiği biliniyor.

Alınan aşıların ilk etapta kimlere, hangi sistem içinde verileceği bilinmezken, daha sonra Amerika halkına ücretsiz olarak dağıtılacağı bilgisi aktarıldı.

Dünya Geneli Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Azar yaptığı açıklamada, en azından bu yılın sonuna kadar Amerikan halkının güvenli ve etkili bir aşıya kavuşması için Warp Speed ​​Operasyonu ile aşı portföyü kurduklarını söyledi.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşıların yanında, diğer çalışma yapan şirketlere de ödeme yapılacağı biliniyor. Bu arada dünya genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 620 bini, ABD’de ise 144 bini aşmış durumda.

Washington hükümetinin ayrıca; Johnson & Johnson’ın aşı çalışmaları için 456 milyon dolar, Moderna için 486 milyon  dolar ve AstraZeneca’nın çalışmaları için ise 1,2 milyar dolar yatırım yapacağı söylendi.

Söz konusu ilaç şirketlerinin borsadaki hisseleri gelen haberle yükseldi. Açılış öncesinde Pfizer Inc (PFE) hisse başı fiyatı %5, Biontech Se (BNTX) ise %10’un üzerinde artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum