Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD 10 Yıllık Tahvilleri %1,75 ile 14 Ayın En Yükseğine Çıktı

Analistler 2020’nin ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkan ABD tahvillerinin artmaya devam edeceğini öngörüyor.
ABD 10 Yıllık Tahvilleri %1,75 ile 14 Ayın En Yükseğine Çıktı

Amerikan tahvil getirilerindeki yükseliş hız kesmeden sürüyor. Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını sabit bırakırken, uzun bir süre daha sıfıra yakın tutacağını bildirdi. Buna rağmen yükselmeye devam eden tahviller, 14 ayın en yükseğine çıktı.

TSİ 19.40’ta %1,73 oranında seyreden 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizleri, gün içinde %1,75’in üstüne çıktı.
ABD 10 Yıllık Tahvilleri Yükseliş Sürüyor
Grafik: Market Watch

10 yıllık tahviller en son 2020’nin ocak ayında bu seviyeleri görmüştü. 2021 yılına %1 seviyesinin altında başlayan tahviller, son haftalarda neredeyse ivme kaybetmeden yükseldi. Dün açıklanan FED kararı sonrasında sınırlı düşüş gösterse de yön değiştirmesi uzun sürmedi.

ABD 10 yıllık Hazine getirisi, küresel finans piyasalarında borçlanma maliyetleri açısından önemli bir ölçüt konumunda. Bu nedenle piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Tahvillerdeki artış hisse senedi piyasalarında risk iştahının azalmasına yol açarken, Amerikan piyasalarında karışık bir tablo izleniyor.

30 yıllık tahvil getirileri ise %2,51 ile yaklaşık bir buçuk yılın en yüksek seviyesini gördü. 5 yıllık tahvil faizi gün içinde %0,9 ile 52 haftanın en yükseğine çıkarken, 2 yıllıklar %0,127 – %0,169 arasında hareket etti. Analistler tahvillerdeki artışın hızlanacağını ve gelişmekte olan piyasaları baskılayacağını aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum