Yatırım yapmaya başla!

ABD 10 Yıllıklarının Tarihi Düşük Seviyelere Gerilemesiyle Piyasalardaki Dalgalanmanın Artması Bekleniyor

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi tarihi düşük seviyelere geriledi. Bu durumun belirsizlikleri artırdığını söyleyen ekonomistler, piyasalardaki aşırı dalgalanmanın bir süre daha devam edeceğini öngörüyor.
ABD 10 Yıllıklarının Tarihi Düşük Seviyelere Gerilemesiyle Piyasalardaki Dalgalanmanın Artması Bekleniyor

ABD Merkez Bankası’nın (FED) politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekmesinin ardından, 10 yıl vadeli tahvil faizi %1 seviyesinin altına indi. En son 1871 yılında bu seviyeyi gören küresel gösterge faiz olarak kabul edilen ABD 10 yıllıkları, 150 yıldır ilk kez %1’in altına geriledi.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının boyutunun her geçen gün artması finans piyasalarında yatırımcıların güvenlerinin azalmasına sebep oldu. Bu olumsuz gelişmelere paralel olarak sene başında %2 seviyesinde seyreden  ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,90’a kadar indi.

Ekonomistler 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki düşüşle, piyasalardaki aşırı dalgalanmanın bir süre daha devam edeceğini öngörüyor.

ABD 10 YıllıklarıSöz konusu faizler TSİ 15:08’de %0,976’da seyrediyor. Gün içi aralığı %0,957 – %1,051 şeklinde oldu. Konuya dair değerlendirme yapan ekonomist Haluk Bürümcekçi, tarihi düşük seviyelere gerilemesinin piyasalardaki aşırı dalgalanmanın süreceği anlamına geldiğini belirtti.

Bir yıl önce %2,70 olan faizlerin, 2020’nin başında %2’ye yakın seyrettiğini, şu an ise son derece düşük seviyede olduğunu söyledi. Bunun en önemli etkeninin koronavirüs salgını olduğunu söyleyen Bürümcekçi, küresel büyümenin daralacağına dair beklentilerin güçlenmesinin de büyük payı olduğunu ifade etti.

2008 küresel finans krizinden bu yana ABD 10 yıllık faizlerinde bu kadar büyük düşüş olmadığını söyleyen ekonomist, herhangi bir hastalık salgınının da ekonomi üzerindeki etkilerinin bu denli uzun sürmesinin olasılıklar arasında değerlendirilmediğini kaydetti.

Bu doğrultuda FED’in acil faiz indirimine gittiğini ve bir sonraki toplantıda da gidebileceğinin sinyalini verdiğini hatırlattı.

FED Tedbirleri Piyasa EtkisiDünya genelinde Şubat verilerine bakıldığında Çin dışında gösterge endekslerde belirgin bir düşüş olmadığını söyleyen Bürümcekçi, salgına dair olumlu gelişmelerin olması halinde tahvil faizlerinin toparlanacağını fakat zaman alacağını sözlerine ekledi.

Bu süreçte de ekonomik görünümde belirsizlik olması sebebiyle piyasaların aşırı dalgalı seyrini bir süre daha koruyacağını öngördü.

FED’in önceki gün aldığı hamle doğrultusunda diğer merkez bankalarının da paralel hareket etme olasılığı olduğunı söyleyen Bürümcekçi, “Bu durumda piyasalardaki panik havasının dağılması söz konusu olabilir ki, ekonomik görünüm açısından en olumlu gelişmenin bu aşamada ancak bu olabileceği kabul edilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum